Hipotiroid ve hipertiroid hastalarda nöromuskuler disfonksiyon ve elektronörofizyolojik bulgular
Neuromuscular dysfunction and electroneurophysiologic findings in patients with hypothyroidism and hyperthyroidism
- Tez No: 798518
- Danışmanlar: UZMAN ERDAL ESKİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Yeni tanı almış hipotiroidi ve hipertiroidili hastalarda nöromüsküler sisteme ait semptomlar ile elektronörofizyolojik çalışmalarla nöropati ve miyopatinin sıklığını saptamak ve hastalık süresi , serum kreatin kinaz (CK) konsantrasyonu ile tiroid disfonksiyonu arasındaki korelasyonu araştırmak . Gereç ve Yöntem: Çalışmaya önceden hormon replasmanı tedavisi almamış 21 hipertiroidi hastası ve 19 hipotiroidi hastası alınmıştır. Kontrol grubu olarak 20 sağlıklı birey seçilmiştir. Tüm hastalarda nöromüsküler sistemi değerlendirmek amacıyla parestezi , kas krampları , kas güçsüzlüğü ve yorgunluk semptomlarının olup olmadığı sorgulandı, nöromuskuler sistem muayenesi yapıldı. Subjektif semptomların hastalar arasındaki dağılımına bakıldı. Çalışmanın başlangıcında tüm hastalarda tam kan sayımı , sedimentasyon , rutin kan biyokimyası (açlık kan şekeri , üre , kreatinin , total kalsiyum , iyonize kalsiyum , fosfor, magnezyum , kreatin kinaz düzeyi dahil), vitamin B 12 ve Folik asit düzeyleri çalışıldı. Serum TSH , serbest T3, serbest T4 değerleri, anti M ve anti Tg değerleri ölçüldü . Çalışmaya katılan hastalara ve kontrol grubuna elektronörofızyolojik çalışma yapıldı. Median , ulnar, peroneal sinir motor sinir ileti çalışmaları ve F dalgası , median , ulnar, peroneal ve sural duyu sinir iletim çalışmaları yapıldı. Kas içine yerleştirilen konsantrik iğneler ile EMG yapılarak miyopati değerlendir i ldi. Sonuç: Yapılan elektrofizyolojik çalışmalarda hipotiroidi grubunda 2 hastada (%1 O) miyopati tespit edildi. Bu 2 hasta dışında 4 hastada (%21) polifazi potansiyel anormalliği mevcuttu . Hipertiroidi grubunda ise 1 hastada (%4) miyopati tespit edildi. Miyopati tespit edilen 1 hasta dışında 3 hastada (% 14) polifazi potansiyel anormalliği mevcuttu . Hipotiroidi hastalarında CK konsantrasyonu 8 hastada (%42) yüksek bulundu. Hipertiroidi hastalarında 1 hastada (%4) serum CK konsantrasyonu yüksek bulundu. Semptomlar ile CK arasında anlamlı bir korelasyon görülmedi (p>0,05) . Yapılan elektronörofizyolojik çalışmalarda hipertiroidi grubunda toplam 3 hastada (%14) nöropati saptandı. Hipertiroidi hastalarında elektronörofizyolojik olarak sensörimotor polinöropati ve karpal tünel sendromu saptanmadı. 2 hastada (%10) sural duyu iletim hızı azalması veya DAP yokluğu , 1 hastada (%4) BKAP düşüklüğü tespit edildi. Hipotiroidili hasta grubunda ise toplam 5 hastada (%26) elektronörofizyolojik olarak nöropati tespit edildi . 2 hastada {% 1 O) sensörimotor polinöropati , 1 hastada (%4) sural iletim hızı azalması veya DAP yokluğu , 2 hastada (%1 O) karpal tünel sendromu bulundu .
Özet (Çeviri)
NEUROMUSCULAR DYSFUNCTION AND ELECTRONEUROPHYSIOLOGIC FINDINGS IN PATIENTS WITH HYPOTHYROIDISM AND HYPERTHYROIDISM Objective: Neuromuscular disorders in patients with newly diagnosed hypothyroidism and hyperthyroidism systemic symptoms and neuropathy and neuropathy with electroneurophysiologic studies. to determine the frequency of myopathy and to assess the duration of disease, serum creatine kinase (CK) concentration and thyroid dysfunction. Materials and Methods: The study included patients with no prior hormone replacement therapy. 21 patients with hyperthyroidism and 19 patients with hypothyroidism were included. As a control group 20 healthy individuals were selected. All patients had a neuromuscular system paresthesia, muscle cramps, muscle weakness and whether there were symptoms of fatigue, neuromuscular system examination was performed. The distribution of subjective symptoms among patients were checked. Complete blood count in all patients at the beginning of the study, sedimentation, routine blood biochemistry (fasting blood glucose, urea, creatinine, total calcium , including ionized calcium, phosphorus, magnesium, creatine kinase level), Vitamin B 12 and folic acid levels were studied. Serum TSH, free T3, free T4 values, anti M and anti Tg values were measured. Electroneuromyologic study was performed in the patients and control group. performed. Median, ulnar, peroneal nerve motor nerve conduction studies and F wave, median, ulnar, peroneal and sural sensory nerve conduction studies were performed. Intramuscular EMG was performed with concentric needles and myopathy was evaluated. Results: In the electrophysiologic studies, 2 patients in the hypothyroidism group (10%) myopathy was detected. Apart from these 2 patients, 4 patients (21%) had polyphasia potential abnormality was present. In the hyperthyroidism group, 1 patient (4%) myopathy was detected. Except for 1 patient with myopathy, 3 patients (14%) polyphasia potential abnormality was present. CK in hypothyroid patients concentration was elevated in 8 patients (42%). In hyperthyroid patients 1 (4%) had elevated serum CK concentrations. Symptoms and CK No significant correlation was observed (p>0.05). In the electroneurophysiologic studies, a total of 3 neuropathy was detected in 14% of patients. Electroneurophysiologic sensorimotor polyneuropathy and carpal tunnel syndrome were not detected. 2 decreased sural sensory conduction velocity or absence of DAP in 1 patient (10%) (4%) BKAP was found to be low. In the hypothyroid patient group, a total of 5 Neuropathy was detected electroneurophysiologically in 26 patients (26%). In 2 patients {10%) sensorimotor polyneuropathy, 1 patient (4%) with reduced sural conduction velocity or Absence of DAP and carpal tunnel syndrome were found in 2 patients (10%).