İzometrik mobil oyunlarda modüler tasarım yöntemleri ve bir uygulama çalışması
Modular design methods and application study in isometric mobile games
  1. Tez No: 798544
  2. Yazar: BAYRAM ARMUTCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAMIK KEMAL SARIKAVAK
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Tarih boyunca video oyunları grafikleri, gelişen ve değişen teknoloji ile paralel bir biçimde ilerleme kaydetmiştir. Yetmişli yılların başında geliştirilen video oyunları döneminin oyun oynatabilen cihazlarının (konsollar, arcade makinaları) sahip olduğu donanımsal özellikler nedeniyle oldukça basit bir yapıdayken, ilerleyen yıllarda ise oyun oynatabilen cihazların grafik işleme kapasitesinin gittikçe artması, önce iki boyutlu grafiklerin doğuşuna, sonrasında ise üç boyutlu grafiklerin ortaya çıkışını sağlamıştır. Bu gelişmeler sayesinde günümüz oyun grafikleri oldukça gerçekçi sayılabilecek bir boyuta ulaşmıştır. İzometrik oyun grafikleri ise henüz cihazların donanımsal açıdan yeterli olmadığı zamanlarda, video oyunlarında üç boyutlu görünüm elde etmek için kullanılmıştır. Bu yöntem ile iki boyutlu oyun grafikleri üç boyut oluşturacak biçimde tasarlanarak oyunlarda kullanılmış, bu sayede döneminin kısıtlı donanım özelliklerine sahip cihazları üzerinde çalıştırılabilen, grafik kalitesi bakımından oldukça zengin oyunlar geliştirip oyuncuya sunulmuştur. Ayrıca izometrik grafikler, oyun içeriklerini hızlı ve verimli bir biçimde oluşturma imkanı sunan modüler tasarım yöntemine uygun olduğu gibi, oyunun oynanış özelliklerine sağladığı katkılar ile günümüzde halen oyunlarda görülmektedir. Bu çalışmada, izometrik grafiklerin mobil cihazlarda oynatılan oyunlarda kullanımının sağlayacağı yararların tespit edilmesi amacıyla bir uygulama çalışması yapılmış, izometrik grafiklerin mobil oyun geliştirme sürecinde sağladığı avantaj ve dezavantajların uygulama çalışması üzerinden ortaya koyulması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Throughout history, video games graphics have progressed in parallel with developing and changing technology. While the video games developed in the early seventies had a very simple structure due to the hardware features of the game-playing devices (console, arcade machines) of the era, the increasing graphics processing capacity of the game-playing devices in the following years led to the birth of two-dimensional graphics and then the emergence of threedimensional graphics. provided the output. Thanks to these developments, today's game graphics have reached a size that can be considered quite realistic. Isometric game graphics, on the other hand, were used to obtain a threedimensional view in video games when the devices were not yet sufficient in terms of hardware. With this method, two-dimensional game graphics were designed to form three dimensions and used in games, so that games that can be run on devices with limited hardware features of the period, rich in graphics quality, were developed and presented to the player. In addition, isometric graphics are suitable for the modular design method that provides the opportunity to create game contents quickly and efficiently, and they are still seen in games today with their contributions to the gameplay features of the game. In this study, an application study was conducted to determine the benefits of using isometric graphics in games played on mobile devices, and it was aimed to reveal the advantages and disadvantages of isometric graphics in the mobile game development process through the application study.