Küçük ölçekli bir jet motorunun tasarım ve analizi
Design and analysis of a small scale jet engine
  1. Tez No: 798553
  2. Yazar: HÜSNÜ ERSİN İNCE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine ve İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez çalışmasında; ülkemizde son zamanlarda genellikle insansız hava araçları üretiminde kullanılan küçük ölçekli jet motorlarınınana bileşenlerin tasarımı yapılmış ve tasarımı yapılan tüm parçaların; akış analizleri ilebileşenlerin basınç, sıcaklık ve hızdeğişimleri incelenmiştir. Çeşitli çalışma alanlarında yüksek verimlilikte çalışan bir küçük ölçekli jet motoru tasarımı, uygulamalar için bir hedef özellik oluşturduğundan günümüzde aktif bir araştırma konusudur. Bu çalışmada Jet motorunu oluşturan ana bileşenler tek tek ve monte halde bilgisayar destekli tasarım programlarında çizilmiş ve oluşturulan ana bileşenlerinin iki ve üç boyutlu analizleri yapılaraken verimli yapı oluşturulmaya çalışılmıştır. Sonuç olarak bu çalışmada tasarımları gerçekleştirilen jet motoru ana bileşenlerinin CAD ortamındamontajı yapılmış ve uygulanan gerekli analizler sonucunda küçük ölçekli jet motorununverimli çalışması için gerekli incelemeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study; In our country, the main components of the small-scale jet engines, which are generally used in the production of unmanned aerial vehicles, have been designed and all the parts designed the pressure, temperature and velocity changes of the components were investigated by flow analysis. The design of a small-scale jet engine operating at high efficiency in various fields of work is an active research topic today, as it establishes a target feature for applications. In this study, the main components of the Jet engine were drawn individually and assembled in computer-aided design programs, and the most efficient structure was tried to be created by making two and three-dimensional analyzes of the main components. As a result, the main components of the jet engine designed in this study were assembled in the CAD environment and as a result of the necessary analyzes applied, the necessary examinations were made for the efficient operation of the small-scale jet engine.