Osmanlı-Venedik ilişkileri ve Venedik devlet arşivi 'Carte Turche' defterleri kataloğu (1702-1720)
Ottoman-Venetian relations and Venice state archive 'Carte Turche' notebooks catalogue (1702-1720)
- Tez No: 798557
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNER DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Giriş bölümünde XVIII. yüzyılın ilk çeyreğinde Osmanlı Devleti'nin genel durumundan bahsedilmiş, ardından ikinci başlıkta Venedik Cumhuriyeti ile ilişkileri üzerine değerlendirme yapılmıştır. Üçüncü başlık altında kataloğu oluşturulan belgelerin numaralandırılması uygulanan yöntem hakkında bilgi verilmiş, belgelerin değerlendirmesi yapılmıştır. Son bölümde ise zikrolunan defterlerdeki belgelerin özetleri yer almaktadır. Osmanlı-Venedik ilişkisinde Akdeniz ticaretinin önemi, korsanlık ve Garp Ocaklarının iki devlet arasındaki durumu ve diplomatik ilişkide yerine dair çalışmalar yürüten araştırmacılar için hem arşiv belgelerinin içeriği konusunda yardımcı olacak hem de yeni bir perspektif kazandıracaktır.
Özet (Çeviri)
In the introduction, the general situation of the Ottoman Empire in the first quarter of the eighteenth century is described, followed by an assessment of its relations with the Republic of Venice in the second chapter. Under the third heading, information is given about the method applied to the numbering of the documents cataloged and the documents are evaluated. The last section summarizes the documents in the aforementioned notebooks. This book will not only help researchers studying the importance of Mediterranean trade in the Ottoman-Venetian relations, the status of piracy and the North African Regencies (Algeria, Tunis and Tripoli) between the two states and their place in diplomatic relations, but will also provide a new perspective on the content of archival documents.