Rotator manşet yaralanmalarında motor imgeleme eğitiminin ağrı, eklem hareket açıklığı ve kas kuvveti üzerine etkileri
Effects of motor imagery training on pain, range of motion and muscle strength in rotator cuff injuries
  1. Tez No: 798556
  2. Yazar: ULVİYE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN AÇIKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiology, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Egzersiz Fizyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı, rotator manşet (RM) yaralanmalarında konvansiyonel fizyoterapi (KF)'ye ek olarak uygulanan motor imgeleme (MI) eğitiminin ağrı, eklem hareket açıklığı ve kas kuvveti üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Çalışmaya RM yaralanması olan 18-55 yaş arası 18 kişi katılmıştır. Katılımcılar kontrol ve çalışma grubu olarak rastgele oluşturulan iki gruptan birine dahil edilmiştir. Kontrol grubundaki hastalara elektroterapi ve egzersiz içeren KF uygulamaları yapılmıştır. Çalışma grubundaki hastalara ise KF'ye ek olarak haftada 5 gün 3 hafta boyunca MI eğitimi verilmiştir. Hastaların ağrı şiddeti visüel analog skala (VAS) ile eklem hareket açıklığı gonyometre ile kas kuvveti ise manuel kas testi ile tedavi öncesinde, 10.seansta ve tedavi sonrasında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of motor imagery (MI) training applied in addition to conventional physiotherapy (CP) on pain, range of motion and muscle strength in rotator cuff injuries. Eighteen patients between the ages of 18-55 with rotator cuff injuries participated in the study. Patients were included in one of two randomly formed groups as control and study groups. CP applications including electrotherapy and exercise were applied to the patients in the control group. In addition to CP, the patients in the study group were given MI training 5 days a week for 3 weeks. Pain intensity of the patients was evaluated with visual analog scale (VAS), joint range of motion was evaluated with goniometer, and muscle strength was evaluated with manual muscle test before, at the 10th day and after the treatment.