Skepticism towards advertising and ad-blocking in the postdigital era
Dijital çağda reklamlara yönelik şüphecilik ve reklam engelleme yazılımları
- Tez No: 798574
- Danışmanlar: PROF. DR. YONCA ASLANBAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Organizasyon Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma, reklam engelleyici yazılımların kullanımında reklama yönelik şüpheciliğin etkilerini incelemektedir. Bir tüketicinin reklam engelleyici yazılım kullanma olasılığını tahmin etmeye yönelik teorik bir model önerildi ve test edildi. Ardından, veri toplamak için 212 kişinin yanıtladığı çevrimiçi bir anket kullanıldı. Bu veriler daha sonra, belirli bir tüketicinin reklam engelleyici yazılım kullanma olasılığını tahmin etmede istatistiksel anlamlılık açısından analiz edildi. Modelin bu tahminde %72,3 doğru tahmin oranı ile önemli ölçüde daha etkili olduğu gösterilmiştir. Dijital medya ile ilgili olarak reklamcılığa yönelik şüphecilik, akademik literatürde kapsamlı bir şekilde ele alınmayan bir alandır. Bu çalışma, literatürdeki bu boşluğu doldurmayı ve aynı zamanda pazarlama iletişimi alanlarını yeniden kurarak nihai olarak hem tüketicilere hem de reklamverenlere fayda sağlayabilecek gelecekteki araştırmaları önermeyi amaçlamaktadır. Bunu başarmak, tüketiciler ve şirketler ile taraflar arası ilişkileri seçici olmayan bir şekilde engelleyen yazılımlara başvurmaya gerek kalmadan ilgili tüm taraflar için net bir fayda olacaktır. Bu çalışma, belirli bir tüketicinin reklam engelleyici yazılım kullanma olasılığını tahmin etmek için orijinal bir model önermektedir. Söz konusu model, geleneksel medyada reklam için yaygın olarak düşünülen tüketici tutum ve davranışlarıyla bağlantılı çeşitli faktörleri içermektedir. Pazarlama ve iletişim gibi teknik disiplinler ve disiplinlerin teknik dalları, dijital tüketici davranışına bilişsel bir bakış açısıyla fayda sağlayacaktır, çünkü insan eylemlerinin çoğu en başta insan psikolojisinden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle, bu çalışma, dijital ve dijital olmayan ortamlarda reklam verenler ve tüketiciler için iletişim kanallarının yeniden kurulmasında çok çeşitli disiplinlere çıkarımlar yapmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the effects of skepticism toward advertising in the use of ad-blocker software. A theoretical model in predicting a consumer's likelihood in using ad-blocker software has been proposed and tested. Then, an online survey was used to gather data, to which 212 people responded. This data was then analyzed for statistical significance in predicting a given consumer's likelihood of using ad-blocker software. The model is shown to be significantly more effective in this prediction with a 72.3% correct estimation rate. Skepticism toward advertising with regards to digital media is an area that has not been extensively covered in academic literature. This study aims to fill this gap in the literature, while also proposing future research that could ultimately benefit consumers and advertisers alike via re-establishing fields of marketing communications. Achieving such, would be a net benefit for all parties involved without the need to resort to software that unselectively blocks interparty relationships with consumers and corporations. This study proposes an original model to predict a given consumer's likelihood of using ad-blocker software. The model in question incorporates various factors that are linked to consumer attitude and behavior that commonly were considered for advertising in the traditional media. Technical disciplines and technical branches of disciplines such as marketing and communications will benefit from a cognitive look at digital consumer behavior as most human action stems from human psychology to begin with. Thus, this study aims to have implications to a wide variety of disciplines in re-establishing the channels of communication for advertisers and consumers in the digital and non-digital media alike.