Adoption of internet of things (IoT) concepts within consumer, commercial, industrial and infrastructure applications
Nesnelerin interneti konseptlerinin tüketici, ticari, endüstri ve altyapı uygulamalarında benimsenmesi
- Tez No: 798575
- Danışmanlar: PROF. DR. BERİL DURMUŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Organizasyon Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Nesnelerin İnterneti (IoT), günümüzde ulaşılan teknolojik gelişmişlik seviyesi sayesinde tüm akıllı cihazların gerekli altyapıyı kullanarak birbirleriyle bağlantı kurması olarak tanımlanabilir. Pek çok çalışmaya göre IoT, yakın gelecekte hayatımızı şekillendirecek bir sonraki yıkıcı teknolojik gelişme olarak değerlendiriliyor. Bireyin günlük yaşamına sağladığı katkıların yanı sıra, IoT teknolojisinin, içinde kişisel bilgilerin de yer aldığı bulut sistemleri üzerinden büyük veri yönetimi esasına göre çalışması nedeniyle yaygınlaşmasının önünde birçok engel de bulunmaktadır. Nesnelerin interneti sistemli bir şekilde çalıştığından, akıllı sağlık hizmetlerinden akıllı üretime, bağlantılı ve otonom mobiliteden akıllı şehir, akıllı çiftçiliğe ve akıllı dijital ödeme hizmetlerine kadar pek çok alanda IoT teknolojisinin çeşitli uygulamaları bulunmaktadır. Belirli bir uygulama kapsamında IoT teknolojisinin benimsenmesini etkileyen faktörlere odaklanan çok sayıda araştırma bulunmaktadır. Ancak literatürde, IoT teknolojisinin benimsenmesi üzerindeki önemli etkileri birden fazla uygualama alanı üzerinde bütünsel bir bakış açısıyla inceleyen bir çalışma bulunmamaktadır. Bu araştırma kapsamında, çalışmaya katılan araştırma grubundan gelecekte IoT teknolojilerinin hakim olduğu bir dünyayı hayal etmelerini sağlayacak sanal bir mizansen oluşturularak, IoT teknolojisinin benimsenmesine etki eden faktörler araştırılmış ve literatürdeki bu boşluğun kapatılması amaçlanmıştır. Bu kavramsal çerçevede, tezin birincil odak noktası sırasıyla akıllı sağlık, akıllı ev, bağlanabilir mobilite, ve akıllı ödeme uygulama alanlarında IoT'nin benimsenmesinde önemli bir etkiye sahip olan parametreleri ortaya koymaktır. Tez çalışmasının ikincil amacı da, odaklanılan uygulama alanlarında IoT'nin benimsenmesine etki eden değişkenler arasındaki farklılıkları ortaya çıkarmaktır. Sonuç olarak pazarlama literatürü çerçevesinde, IoT teknolojisinin benimsenmesi için pazarlamacılar adına çıkarımlar ve gelecekteki araştırmalar için öneriler de ileri sürülmüştür.
Özet (Çeviri)
Internet of things (IoT) can be defined as the interconnectivity of all smart devices with one another using the proper infrastructure thanks to the technological sophistication level achieved as of today. According to many, IoT is evaluated to be the next disruptive technological advancement which will shape our lives in the near future. On top its contributions to individual's daily life, there are also many barriers hindering the dissemination of the IoT technology as it works on the basis of big data management via cloud systems which also comprises personal information inside. As IoT operates in a systematic manner, there is a variety of applications of the IoT technology in many fields ranging from smart health services, smart manufacturing, connected and autonomous mobility, smart city, smart farming to smart digital payment services. There is a vast amount of research focusing on the factors affecting the IoT technology adoption in single particular scope of implementation however there is no evident case in literature which studies the significant effects on IoT adoption in a holistic perspective by taking multiple fields of exercise. This research aims to fill this gap by creating a virtual future mise en scene, where the study group is requested to envision the future IoT dominated living space. On this conceptual framework, primary focus of this dissertation is to lay out the parameters having a substantial effect on the IoT adoption in application areas smart health, smart home, connected mobility and smart payment respectively. Latter objective of the thesis study is to bring to surface the differences between the variables acting on the IoT adoption in these focused application areas. In conclusion, implications for marketers and recommendations for future research are also asserted for IoT technology adoption in marketing context.