Improving the design of frames under different loading by simulating and statistical analysis
Farklı yükler altında çerçevelerin tasarımının simülasyon ve istatistiksel analiz yoluyla iyileştirilmesi
- Tez No: 798576
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCER ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Çalışma ana hatları, şev saptırma yöntemini kullanarak çerçevelerdeki iç kuvvetleri analiz etmekti. Çalışma, tek bir denklemde bir momentin anahtar değerini belirleyip ardından diğer iç kuvvetlere ulaşarak iç moment değerlerine ulaşmayı kolaylaştırır. Alım, düzgün yükleme ve yanal kuvvet altında tek bir çerçeve biçimi aldı. Spesifik eklemdeki kilit momenti etkileyen parametreler hesaplandı ve eğim saptırma yönteminin genel denklemlerinde bulunan parametrelere dayalı olarak moment değerini elde etmek için model türetildi. çalışma, kolonların yüksekliğinin ve yatay kirişin uzunluğunun bileşke moment değerleri üzerindeki etkisini ayrıntılı hesap incelemesine dahil etti. Çalışma, kolon-kiriş birleşimindeki momenti tespit etmek için kullanılabilecek tek bir nihai denklem elde edilene kadar korelasyon sayısı oluşturdu. kolon yüksekliğine (L), kiriş uzunluğuna (Lb), üniform yüklemeye (W) ve ikinci korelasyon faktörü tarafından temsil edilen yanal kuvvetlerin büyüklüğüne dayanan denklem. denklem şuydu: Mbc=(1-α1) α2 [0,0355 Lb W - 0,0001 Lb -0,0481 LW + 1E-04 L-0,8553 Lb W - 0,0007 Lb+ 1,923 W + 0,003]. çalışma, olağan adımlarla hesaplanan momentin büyüklüğü ile türetilmiş denklemle hesaplanan momentin büyüklüğü arasındaki farkı azaltmak için α1 ve α2'nin olduğu korelasyon faktörünü kullandı. Çalışma, çerçevenin ANSYS programı altında etkin bir şekilde analizini yaparak sonuçları desteklemiştir. Sonuçlar, türetilmiş denklem tarafından hesaplanan momentin büyüklüklerini belirten şekillerde gösterildi. Çalışma, farklı mühendislik projelerinde kullanılabilecek çerçevelerin geometrik şekli boyunca iç moment ve gerilmelerin değişimini açıklayan çerçeveler için tasarım taslağını iyileştirmeyi amaçladı.
Özet (Çeviri)
The study outline was to analyze the internal forces in frames by using the slope deflection method. The study ease the reaching to the internal moment's values by identifying in single equation a key value of one moment then reaching the other internal forces. The take took a one form of frame under uniform loading and under lateral force. The parameters that impact the key moment at specific joint was calculated and the model derived to achieve the value of the moment based on the parameters that found in the general equations of slope deflection method. the study included in detailed calculus examination the influence of the height of the columns and the length of the horizontal beam on the values of moment resultant. The study built number of correlations until derived the final equation the in single from which can be used to detect the moment at the column-beam joint. the equation based on the column height (L), the beam length (Lb), the uniform loading (W), and the lateral forces magnitude which represented by the second correlation factor. the equation was: Mbc=(1-α1) α2 [0.0355 L Lb W - 0.0001 L Lb -0.0481 L W + 1E-04 L-0.8553 Lb W - 0.0007 Lb+ 1.923 W + 0.003]. the study used the correlation factor in which as α1 and α2 to decrease the difference between the magnitude of the moment that calculated by the usual steps and the calculated by the derived equation. The study supported the results by making effective analysis of the frame under ANSYS program. The results were showed in figures that stateside the magnitudes of the moment calculated by the derived equation. The study aimed to improve the design outline for the frames explaining the variation of the internal moment and the stresses as well along the geometrical shape of the frames that can be used in different engineering projects.