Hafif sulu üretken reaktör için nötronik analiz
Neutronic analysis for light water breeder reactor
  1. Tez No: 798577
  2. Yazar: MUHAMMED ALİM KIRIŞIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EROL ÇUBUKÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Enerji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada, Toryum yakıt çevrimi kullanan ve 1977 ile 1982 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri Shippingport Atomik Güç İstasyonu'nda işletilmiş Hafif Sulu Üretken Reaktör'ün nötronik analizlerinin gerçekleştirilmesi amaçlanmıştır, Anılan modelleme Serpent Monte Carlo kodu ile yapılmıştır. Kor geometrisinin hassas bir üç boyutlu modellemesi için Serpent koduna veriler, bilgisayar destekli bir çizim programı olan FreeCAD kullanılarak üretilmiştir. Ardından, yanma hesaplamaları gerçekleştirilerek fisil izotop üretkenlik parametreleri belirlenmiştir. Reaktörün, reaktivite kontrolünün besleyici yakıt demetlerinin eksenel yöndeki hareketleri ile sağlandığından, her bir yanma adımından sonra anılan besleyicilerin eksenel konumunun yeniden belirlenmesi gerekmiştir. Bu amaçla geliştirilen bir Python yazılımı ile Serpent kodunun gerekli yinelemeleri yapması sağlanmıştır. Reaktör korunun karmaşık geometrisi, doğruya yakın bir sonuç elde edilebilmesi için birçok farklı yanma adımı aralığı ve girdi seçeneklerinin denenmesini gerektirmiştir. Bu çalışma sonucunda, önerilen reaktörün birin üzerinde bir dönüşüm oranına sahip olduğu, dolayısıyla hafif sulu reaktörler ile üretkenliğe ulaşılabildiği doğrulanmıştır. Ayrıca, yeterli hesaplama gücü sağlandığında, Hafif Sulu Üretken Reaktör gibi karmaşık geometrilere sahip reaktörlerin Serpent Monte Carlo kodu ile benzeşimi yapılabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to perform the neutronic analysis of the Light Water Breeder Reactor, which operated between 1977 and 1982 at the Shippingport Atomic Power Station, while employing a Thorium fuel cycle. Modelling has been realized using the Serpent Monte Carlo code. To realize an accurate 3-D modelling of the reactor, a computer aided design software FreeCAD has been used together with Serpent. Upon performing the burnup calculations, fissile isotope breeding parameters have been evaluated. Because the reactivity control mechanism of the reactor relies on the axial relocation of seed regions, the appropriate locations need to be determined at the end of each burnup step. To this end, a Python based code has been developed to perform the necessary iterations in Serpent. The complexity of the core geometry necessitated the trial of various input forms and burnup steps, to obtain an accurate performance prediction. It has been verified that the proposed reactor core can reach a conversion ratio larger than unity; hence, breeding is a possibility with the use light water reactors. Furthermore, it has been demonstrated that when necessary computational power can be provided, Serpent Monte Carlo code may be employed for simulations involving very complex geometries, as in the case of the Light Water Breeder Reactor.