Behaviour of buried rectangular structures during earthquake
Dikdörtgen kesitli gömülü yapıların deprem sırasındaki davranışı
  1. Tez No: 798578
  2. Yazar: SABAHAT TUĞBA İLERİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERNA UNUTMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Son yıllarda artan nüfus artışı ile yer üstünde olduğu gibi yer altında da yapılaşma başlamıştır. Özellikle ulaşım için kullanılan yer altı tünellerine ek olarak, metro istasyonları, havalandırma yapıları vb. dikdörtgen kesitli yapıların tasarımına sıklıkla rastlanılır olmuştur. Günümüzde deprem sırasında bu tip gömülü yapıların tasarımı, yer üstündeki istinat duvarlarına benzer şekilde yapılmakta ve böylece aşırı derecede güvenli tarafta kalınarak, hiç de ekonomik olmayan çözümlerin üretilmektedir. Bu çalışma kapsamında gömülü dikdörtgen kesitli yapıların deprem sırasında yapacakları yer değiştirmeler belirlenerek, bu tip yapıların bu tekrarlı yükler altındaki davranışı belirlenmeye çalışılmıştır. Bu kapsamda çeşitli yapı – deprem – zemin kombinasyonları kullanılarak, bir boyutlu zemin tepki ve iki boyutlu sonlu elemanlar analizleri yapılmış ve gömülü yapıda deprem sonrasında oluşacak yatay deplasmanlar hesaplanmaya çalışılmıştır. Bu aşamada önemli parametreler, zemin – yapı rijitlik oranı, zeminin rijitliği, ve yapının özellikleri olduğu düşünülmüş ve bu kapsamda iki boyutlu sayısal analizler gerçekleştirilmiştir. Farklı senaryo koşulları altında (farklı yapı rijitlikleri, farklı zemin rijitlikleri ve farklı deprem büyüklükleri) bu tip yapılarda oluşacak göreceli yer değiştirmeler belirlenmiştir. Sonrasında kolay elde edilebilir yapı – zemin – deprem parametreleri kullanılarak (yapının derinliği, boyu, genişliği vb.; zeminin rijitliği, içsel sürtünme açısı vb., maksimum yer ivmesi vb.) sonlu elemanlar yöntemi ile hesaplanmış ve elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, due to the increasing population, underground construction has started as well as superstructures. In addition to underground tunnels used for transportation, the design of rectangular structures such as subway stations, ventilation structures etc. is very common. Today, the calculation of loads on such embedded structures during earthquakes is calculated in a similar to retaining walls and this leads to uneconomical solutions. Within the scope of this paper, the displacement of embedded rectangular cross-section structures during earthquakes has been defined and the behavior of these types of structures under cyclic loading has been tried to be determined. In this study, one-dimensional soil response and two-dimensional finite element analyzes were performed using various structure- earthquake- soil combinations and in embedded structures, the horizontal displacements that occurred after an earthquake have been evaluated. At this stage, the important parameters are considered to be the soil–structure stiffness ratio, the stiffness of the soil, and the properties of the structure. Two-dimensional finite element based numerical analyzes were performed. For different states of structural stiffness, soil stiffness, and earthquake magnitudes, the relative displacements between the top and bottom of the structure were determined. Finally, the analysis used finite element method was performed using the easily obtainable soil structure-earthquake parameters (depth, length, width of the structure etc.; soil stiffness; internal friction angle etc.) and results obtained from analysis were compared.