The effect of green building construction planning on management performance
Yeşil bina planlamasının yönetim performansına etkisi
  1. Tez No: 798583
  2. Yazar: RAGHAD SAHIB RASHID AL ZUBAIDI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCER ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bir inşaat projesinin temel performans göstergeleri, projenin zaman içindeki faydasını değerlendirmek için kullanılan bir grup ölçümdür. Anahtar performans göstergeleri, projenin stratejik, finansal ve operasyonel başarılarını değerlendirmede yardımcı olur. Buradaki zorluk, yeşil konsepte dayalı bu hedefe ulaşmak için geleneksel yöntemlerin yararlı olup olmadığıdır. Bu makale, Irak'ta yeşil bina maliyetinin ve programının doğruluğunu etkileyen en önemli parametreleri tanımlamaktadır. Ayrıca, planlama aşamasında uygulamak için parametrik bir yeşil bina maliyeti ve çizelgeleme yöntemi geliştirdi. İnşaat projelerinde hazırlanan anketler ve uzman görüşleri, etkili performans faktörlerini ve bunların etki derecesini değerlendirmek için kullanıldı. Revit yazılımından toplanan bilgiler, anket sıklığının ortalaması alınarak değerlendirilmiş ve çok kriterli karar verme süreci ile birleştirilmiştir. Projenin maliyetini ve performansını etkileyen ana yeşil malzeme değişkenlerini belirtilen sonuçlar, maliyete dayalı bir hiyerarşide vurgulanır. Kullanılan faktörler fiyat, yoğunluk, işlenebilirlik, üretkenlik, gerekli malzeme özellikleri, depolama gereksinimleri, malzemelerin şantiyeye yakın mevcudiyeti ve malzeme işleme süresidir. Sonuçlar, beyaz blok malzemenin (0.841032) puana sahip olduğunu gözlemledi. Mevcut tez, envanter büyüklüğünü ve bunları kullanılacak ekipman tiplerini belirlemek için ihtiyaç duyulan malzeme miktarı, çimento ve kum miktarı, ihtiyaç duyulan malzemenin ağırlığı ve hacmi ile birlikte çizelgeleme malzemesi seçenekleri sunan yeni bir yardımcı inşaat planlama yöntemini gözlemlemektedir. proje.
Özet (Çeviri)
Key performance indicators of a construction project are a group of measurements used to evaluate the project's benefit over time. Key performance indicators are helpful in assessing project strategic, financial, and operational successes. The challenge is whether the traditional methods are useful to achieve this target based on green concept. The present paper identifies the most prominent parameters affecting the accuracy of green building cost and schedule in Iraq. Also, developed a parametric green building cost and schedule method to apply it in planning stage. The prepared questionnaires and expert judgments in construction projects were used to assess effective performance factors and the degree of their influence. The collected information from Revit software evaluated by finding the mean of questionnaire frequency and combined with multi-criteria decision maker process. The results specified the main green material variables affecting the project's cost and performance are highlighted in a cost-based hierarchy. The used factors were price, density, workability, productivity, required material specifications, storage requirements, availability of materials near the site and material processing time. The results observed that white block material has (0.841032) score. The present thesis observes a new assistant construction planning method which present scheduling material options with the amount of need materials, the cement and sand amount, the weight and volume of the needed material to specify the inventory size and the equipment types to use them in the project.