Paratiroid lezyonlarının dört boyutlu bilgisayarlı tomografi bulguları
Four dimensional computerized tomography findings of parathyroid lesions
  1. Tez No: 798582
  2. Yazar: AYCAN BÖLÜK GÜLSEVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF HOCAOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu çalışmada Dört Boyutlu Bilgisayarlı Tomografi'de (4BBT) paratiroid patolojilerinin bulgularını göstermeyi, bu bulguların lezyonun tedavi öncesi tanısında ve lokalizasyonundaki rolünü değerlendirmeyi amaçladık. Yöntem ve Gereçler: Ocak 2019 ile Aralık 2021 tarihleri arasında paratiroid lezyonu saptanan 70 hasta (72 lezyon) çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen lezyonların histopatoloji sonuçlarından 60'ı paratiroid adenomu, 8'i paratiroid hiperplazisi, ikisi papiller tiroid kanseri, biri normal tiroid dokusu, biri de persistan paratiroid adenomu olarak raporlandı. Hastaların 4BBT incelemesi 128 kesitli BT (Bilgisayarlı Tomografi) (Somatom Definition; Siemens, Erlangen, Germany) cihazında dinamik çekim ile yapıldı. Bulgular lokalizasyon (alt, üst, sağ, sol), polar arter bulgusu ve Hounsfield unit (HU) birimleri ile kaydedildi. Aynı hasta grubunun US (Ultrasonografi) ve MIBI (Tc 99m MIBI paratiroid sintigrafisi) bulguları lokalizasyon açısından çalışmaya dahil edildi. Bu hasta grubunda PTH (Parathormon), Ca⁺² (Kalsiyum), D vitamini gibi paratiroid lezyonları ile ilişkili laboratuvar değerleri saptandı.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, we aimed to show the findings of parathyroid pathologies in Four Dimensional Computed Tomography (4DCT) and to evaluate the role of these findings in the pretreatment diagnosis and localization of the lesion. Materials and Methods: 70 patients (72 lesions) with parathyroid lesions between January 2019 and December 2021 were included in the study. Among the histopathological results of the lesions included in the study, 60 were reported as parathyroid adenoma, 8 as parathyroid hyperplasia, two as papillary thyroid cancer, one as normal thyroid tissue and one as persistent parathyroid adenoma. 4DCT examination of the patients was performed with a 128-slice CT (Somatom Definition; Siemens, Erlangen, Germany) with dynamic imaging. Findings were recorded in localization (lower, upper, right, left), polar artery sign and Hounsfield units (HU). Ultrasonography (US) and Tc 99m MIBI parathyroid scintigraphy (MIBI) findings of the same patient group were included in the study in terms of localization. Laboratory values related to parathyroid lesions such as PTH (Parathyroid hormone), Ca+2 (Calcium), vitamin D were determined in this patient group.