Resistance spot welding of ultra high strength steel sheets with aluminum materials
Ultra yüsek dayanımlı çelik sacların alüminyum malzemelerle direnç nokta kaynağı
  1. Tez No: 798605
  2. Yazar: BÜŞRA ODABAŞI ATAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET OKAN GÖRTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu tez, çekme dayanımı 1500MPa ve üzerinde olan çelik sacların ve alüminyum malzemelerle direnç nokta kaynağı kullanılarak birleştirilmesini incelemeyi amaçlamaktadır. Elektrod geometrisi kombinasyonlarının bağlantıların kalitesine etkisinin incelenmesi hedeflenmiştir. Kullanılan malzemeler çelik MS1500 ve alüminyum EN AW-6061-T6'dır. Optimum kombinasyonun elde edilmesi için numuneler üretilmiş ve bu numuneler üzerinde akım, zaman, elektrot gibi parametreler değiştirilerek mekanik dayanım açısından iterasyonlar gözlemlenmiştir. 11-14kA akım değerleri arasında bir ölçekte çalışma yapılmıştır. Kuvvet 3kN alınarak tüm numunelerde sabit tutulmuştur. 10 ve 20 çevrim kaynak süreleri denenmiştir.. Uygulanan parametre analizinin etkilerini gözlemlemek ve mekanik mukavemeti en üst düzeye çıkarma hedefine ulaşmak için mikro yapı analizi, makro yapı analizi, çekme-makaslama testi yöntemleri uygulanmıştır. Mikro yapı analizinde numuneler arasındaki farklılıklar gözlemlenmiştir. Çekirdek çapı, birleşim yeri, ısı tesiri altındaki bölgenin geometrisi ve kırılma tipi makro yapı analizlerinde incelenmiştir. Kırılma tipleri çekme testinde belirlenmiştir. Birleşim yerinin sertliğinin belirlenmesi için Vickers sertlik testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the joining of steel sheets with a yield strength of up to 1500MPa and aluminum materials by using resistance spot welding (RSW). Effect of electrode geometry and its combinations on the quality of the joint is investigated. Materials used are steel MS1500 and aluminum EN AW-6061-T6. Samples were produced, and iterations were observed on these samples to achieve the optimum combination in terms of mechanical strength by changing parameters such as current, time, and electrode type. The study was carried out on a scale between 11-14kA as current. The force was kept constant in all samples by taking 3kN. Welding times of 10 and 20 cycles were tested. Microstructure analysis, macrostructure analysis, and tensile-shear testing methods were applied to observe the results and achieve the goal of maximizing mechanical strength.. The macrostructure analysis examined the nugget diameter, melted zone geometry, joint geometry, and fracture type. Failure types were determined due to the tensile-shear test. Vickers hardness test was applied to specify the hardness of the joint.