Investigation of electrical resistance spot welding using finite element analysis
Elektrik direnç punta kaynağının sonlu elemanlar analizi ile incelenmesi
- Tez No: 899145
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET OKAN GÖRTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Elektrik direnç nokta (punto) kaynağı, özellikle ultra yüksek mukavemetli çeliklerin giderek trend olduğu otomotiv sektöründe yaygın olarak kullanılmaktadır. Deneysel test yöntemlerinin maliyetli olması nedeniyle, bilgisayar destekli sayısal yöntemler, direnç nokta kaynağında optimum parametrelerin hızlı ve maliyet etkin bir şekilde belirlenmesi için kritik öneme sahiptir. Bu tezde, ultra yüksek mukavemetli çelik olan MS1500'ün nokta direnç punto kaynağı, elektro-termo-mekanik bağlı sonlu elemanlar analizi kullanılarak birçok açıdan incelenecektir. Sonlu elemanlar analizi ile elde edilen sıçrama sınırları ve ideal kaynak çekirdeği oluşma parametreleri, deneysel sonuçlarla karşılaştırılacaktır. Ayrıca, kaynak işlemi nedeniyle meydana gelen sıcaklık değişim hızlarının etkisi de incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The resistance spot welding is widely used in industry especially in automotive industry where the trend is ultra-high strength steels. Since the experimental testing methods are costly, computer-aided numerical methods are essential for quickly and cost effectively identify optimum parameters in RSW. In this thesis, resistance spot welding of ultra-high strength steel MS1500 will be investigated from various aspects using electro-thermo-mechanical coupled finite element analysis. The expulsion limits and optimal nugget growth parameters obtained from finite element analysis will be compared with experimental results. Additionally, the effect of temperature change rates resulting from the resistance spot welding process will be examined.