Beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin bilimselaraştırma öz yeterliliklerinin demografikdeğişkenlerle incelenmesi
Examination of scientific research self-efficacy of physicaleducation and sports teachers with demographic variables
- Tez No: 798607
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ardahan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın amacı Beden Eğitimi Öğretmenlerinin bilimsel araştırma öz yeterlilik düzeyleri ile çeşitli demografik değişkenler (mesleki deneyim, yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, ikamet ettiği yer ve medeni durum) arasındaki ilişkileri incelemektir. Araştırmanın çalışma grubunu, Ağrı ve Van il Milli Eğitim Müdürlüklerine bağlı Ortaokul ve Liselerde görev yapmakta olan 186 (% 53,9) kadın ve 156 (45,2) erkek olmak üzere toplam 342 beden eğitimi öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada, betimsel araştırma yöntemi içerisinde sıklıkla kullanılan nicel araştırma desenlerinden tarama (survey) modeli kullanılmıştır. Araştırma verilerinin toplanmasında, kişisel bilgi formu, Akçöltekin, (2019) tarafından geliştirilen“Bilimsel Araştırmalara Yönelik Öğretmen Öz Yeterlilik Ölçeği”kullanılmıştır. Çalışma verilerinin analizinde SPSS 22.00 programından faydalanılmıştır. Ayrıca verilerin analizi için tanımlayıcı istatistik metotlarından (Sayı, Yüzde, Ortalama ve Standart Sapma) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationships between the scientific research self- efficacy levels of Physical Education Teachers and various demographic variables (professional experience, age, gender, education level, place of residence and marital status). The study group of the research consists of 342 physical education teachers, 186 (53.9%) women and 156 (45.2) men, working in secondary and high schools affiliated to Ağrı and Van Provincial Directorates of National Education. In the research, survey model, which is one of the quantitative research designs that is frequently used in the descriptive research method, was used. Personal information form,“Teacher Self- Efficacy Scale for Scientific Research”developed by Akçöltekin, (2019) was used to collect research data. SPSS 22.00 program was used in the analysis of the study data. In addition, descriptive statistical methods (Number, Percentage, Mean and Standard Deviation) were used for the analysis of the data.