Beden eğitimi öğretmenlerinin öz-yeterlik düzeylerinin çeşitli değişkenlere göre incelenmesi (İstanbul ili örneği)
Investigation of self-efficacy levels of physical education teachers according to various variables (The sample of Istanbul province)
  1. Tez No: 570801
  2. Yazar: AYŞEGÜL AKSAY BEGEÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ IŞIL AKTAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 360
Özet
Bu araştırmanın amacı beden eğitimi öğretmenlerinin öz-yeterlik düzeyinin cinsiyet, mesleki kıdem, yaş ve görev yapılan okul türü açısından incelenmesi ve bunu yaparken de konu bilgisi, bilimsel bilgileri uygulama, öğrencilerin beceri düzeylerindeki farklılıklara müdahale, engelli öğrencilerin öğretimindeki uygulama, öğrenme öğretmen süreçlerindeki öğretim, değerlendirme, teknolojiyi kullanma alt boyutlarında öğretmenlerin öz-yeterliklerinin belirlenerek bu alanların öğretmenin beden eğitimi öz-yeterliğini oluşturmasına katkısını tespit etmektir. Araştırmaya İstanbul ilinde ortaokul ve liselerde görev yapan 225 erkek 136 kadın toplamda 361 beden eğitimi öğretmeni katılmıştır. Veri toplama olarak aracı 'Beden Eğitimi Öz-yeterlik Ölçeği' kullanılmıştır. Veriler sadece internet üzerinden Beden Eğitimi Öğretmenleri dernek ve sosyal medya platformlarına dağıtılmış. Veriler gönüllülük esas alınarak toplanmıştır. Araştırma verilerinin analizinde SPSS istatistik programı kullanılmıştır. Analizlerde bağımsız değişkenler t testi ve tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the level of self-efficacy of physical education teachers in terms of gender, teaching experience, age and type of school in which they are employed, and in doing so, subject knowledge, application of scientific knowledge, intervention in differences in skill levels of students, application in teaching of students with disabilities, teaching in teaching process, evaluation, use of technology to determine the self-efficacy of general teacher training in these areas. A total of 361 physical education teachers participated in the study. Physical education self-efficacy scale was used to collect data. The data were distributed to physical education teachers' associations and social media platforms only over the internet. Data were collected on a voluntary basis. SPSS statistics program was used to analyze the data. Analysis of independent variables t test and one way variance analysis were used.