Beden eğitimi öğretmenlerinin mesleki eğitimlerinin özel alan yeterliliklerine etkisi
The effect of the physical education teachers' vocational trainings to private sphere competencies
  1. Tez No: 450142
  2. Yazar: ZİYA KARABULUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLLA PULUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmanın amacı beden eğitimi öğretmenlerinin mesleki eğitimlerinin özel alan yeterliliklerine etkisini incelemektir. Araştırma ilişkisel tarama modelinin kullanıldığı betimsel bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini Ankara ili merkez ilçelerindeki resmi ortaokullarda görevli beden eğitimi öğretmenleri, örneklemi ise Ankara ili merkez ilçelerinden seçilen ortaokul beden eğitimi öğretmeninden oluşmaktadır. Araştırmada belirlenen amaçlara ulaşabilmek için gerekli olan veriler, Kangalgil (2014) tarafından geliştirilen ''Beden Eğitimi Öğretmenlerinin Mesleki Eğitimlerinin Özel Alan Yeterliliklerine Etkisi'' ölçeği ile toplanmıştır. Verilerin çözümlenmesi SPSS programı kullanılarak yapılmıştır. Beden eğitimi öğretmen görüşlerinin cinsiyet, yaş, hizmet yılı gibi demografik değişkenlere göre faklılığının analizinde ise Mann whitney u ve Kruskal Wallis H kullanılmıştır. Yeterlilik maddeleriyle dersler arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla Pearson Korelasyon Katsayısı testleri kullanılmıştır. İstatistiksel karşılaştırmalarda anlam seviyesi olarak alınmıştır. Araştırmamızın sonucunda; Beden eğitimi öğretmenlerinin özel alan yeterlilikleri açısından iyi, mesleki eğitimlerinin özel alan yeterlilklerine etkisi üst düzeyde olup, en çok branş derslerinin katkısı olduğu saptanmıştır. Öğretim sürecini planlama ve düzenleme konusunda yeterlilikleri iyi düzeyde olup, eğitim durumunun etkilediği ve en çok özel öğretim yöntemleri dersinden katkı sağlandığı tespit edilmiştir. Fiziksel performans geliştirmeyi sağlama ve koruma konusunda yeterlilikleri iyi olup, eğitim durumunun etkilediği ve daha çok psikomotor dersinden faydalandıkları tespit edilmiştir. Ulusal bayramları anlam ve önemine yaraşır şekilde kutlama konusunda yeterlilikleri çok iyi olup, hizmet yılının etkili olduğu ve beden eğitimi ve spor tarihi dersinin katkı sağladığı saptanmıştır. Gelişim performanslarını izleme ve değerlendirme yeterliliği iyi olup, mesleki eğitimde bilimsel araştırma yöntemleri dersinin katkı sağladığı belirlenmiştir. Okul aile ve toplumla işbirliği yapma konusunda yeterlilikleri iyi olup, eğitim durumunun etkilediği ve mesleki eğitimde drama dersinin katkı sağladığı tespit edilmiştir. Mesleki gelişimi sağlama konusunda yeterlilikleri iyi düzeyde olup, mesleki eğitimde okul deneyimi ve staj dersinin katkı sağladığı tespit edilmiştir. Ayrıca mesleki eğitimin öğretmen yeterliliklerine katkısı açısından sportif branş dersleri ve öğretmenlik alan derslerinin katkısı olduğu saptanmıştır. Anahtar Kelimeler : Beden eğitimi öğretmenliği, mesleki eğitim, öz yeterlik, özel alan yeterliliği
Özet (Çeviri)
The aim of study is to examine the effect of vocational training of physical education teachers to their special qualifications.The research is a descriptive study that is using the relational scanning model.The universe of the study consists of physical education teachers working official secondary school in the central district of Ankara province and the sample of study consists of selected 311 secondary school physical education teachers in the central disrict of Ankara.The data required in order to achieve the objectives that set out in the research is collected“The Effect of the Physical Education Teachers Vocational Trainings to Private Sphere Competencies Scale”that is developed by Kangalgil (2014).The analysis of the data was performed by using SPSS 23 program.As of in the analysis of differences compared to the demoghraphic variables such as the gender,age,years of service of the physical education teachers,Mann Whitney U and Kruskal-Wallis H is used.