An evaluative mixed methods study into the undergraduate writing course at an English language teaching program
İngilizce eğitimi programında lisans düzeyinde yazma dersi üzerine değerlendirici bir karma desen araştırması
  1. Tez No: 798611
  2. Yazar: HATİCE ÇEŞME
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERVE GEÇİKLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngilizce Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
Bu çalışma, pedagojik olarak zenginleştirilmiş süreç odaklı bir yazma dersini, yazma süreçleri (öğretim ve değerlendirme) ve öğrencilerin bakış açıları açısından değerlendirmeyi ve bu ders yaklaşımının bir Türkçe İngiliz Dili Eğitimi lisans yazma sınıfında etkililiğini öğrenci ürünleri üzerinden test etmeyi amaçlamaktadır. Yöntem: Çalışmada, karma yöntem araştırma yöntemlerinden olan gömülü müdahale deseni kullanılmıştır. Ön test, uygulama ve son test aşamalarından oluşmuştur. Çalışma, İngilizce Eğitimi Programı hazırlık sınıfında eğitim gören Türk öğrencilerle yürütülmüştür. Pedagojik olarak zenginleştirilmiş süreç odaklı bir yazma dersi geliştirilmiş ve beş paragraf türü üzerine eğitim verilmiştir. Araştırma verileri yarı-yapılandırılmış odak grup görüşmeleri, oturum değerlendirme formları ve uygulama öncesi ve sonrası paragraf ürünleri ile toplanmıştır. Nicel verilerin analizinde bağımlı gruplar t-testi; nitel verilerin analizinde ise MAXQDA analiz programı ile tematik analiz uygulanmıştır. Bulgular: Çalışmanın bulguları, pedagojik olarak zenginleştirilmiş süreç odaklı yazma eğitiminin, İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen Türk lisans öğrencilerinin, paragraflarını oluştururken çeşitli zorluklarla karşılaşmalarına rağmen, paragraf yazma performanslarına ve becerilerine katkı sağladığını ve retorik ve İngilizce yazma ile ilgili farkındalıklarını artırdığını göstermiştir. Sonuç: İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen Türk lisans öğrencilerinin paragraf yazma performanslarını test etmek için yapılan ön test ve son test analizlerinden ve pedagojik açıdan zenginleştirilmiş İngilizce hazırlık sınıfı yazma dersinin etkililiğinin değerlendirilmesine yönelik odak grup görüşmelerinden ve oturum değerlendirme formlarından elde edilen bulgular doğrultusunda, ilgili müdahale yazma dersinin İngilizce Eğitimi lisans öğrencilerinin retorik farkındalığını artırmada ve paragraf yazma performanslarını ve becerilerini geliştirmede etkili olduğu görülmüştür. Bulguların, süreç yaklaşımına dayalı İngilizce yazma derslerinin, acemi yazarların ve özellikle Türk lisans öğrencilerinin İngilizce metinlerinin niteliğinin iyileştirilmesine katkıda bulunma potansiyeline ışık tutacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to evaluate a pedagogically enriched process-oriented writing course in terms of its processes, (i.e., instruction and evaluation) and students' perspectives, and to test the effectiveness of this course approach at a Turkish ELT undergraduate writing classroom on the basis of students' writing products. Method: This study was based on an embedded intervention design, one of mixed methods approaches. It comprised of pre-test, intervention, and post-test research phases. The participants were Turkish ELT undergraduates. A pedagogically enriched process-oriented writing course was developed, and five rhetorical modes were attempted to teach. The data were collected through semi-structured focus-group interviews, reflection forms, and pre and post-test paragraphs. The paired samples t-test was employed for the quantitative data and the qualitative data were thematically analyzed with MAXQDA 2022 package program. Findings: The results showed that the pedagogically enriched process-oriented writing course was effective in contributing to paragraph writing performance and skills of the Turkish EFL undergraduates, and increased their rhetorical and English writing awareness, although they encountered various challenges while composing their paragraphs. Conclusion: In accordance with the findings obtained from the pre-test and post-test analyses, focus-group interviews, and reflection forms on the evaluation of the effectiveness of the pedagogically enriched process-based writing course, it can be said that the writing course intervention is effective in increasing the rhetorical awareness and in developing paragraph writing performances, and skills of EFL undergraduates. It is believed that the findings will enlighten on the potential of English writing courses based on the process approach to contribute to the improvement of the quality of English texts by novice writers, and specifically Turkish undergraduate.