The behavior of concrete small flat plate reinforced with different ratios of steel fiber
Farklı oranlarda çelik elyaf ile donatılanmış küçük düz betonun davranışı
  1. Tez No: 798688
  2. Yazar: RAGHAD ALI KADHIM AL-SAADI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCER ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Araştırmanın deneysel doğası nedeniyle, zımbalama kesme transfer mekanizmalarını ölçmek mümkün değildir. Ek olarak, bu hesaplamalar, levhaların zımbalama kesme direnci üzerindeki elyaf uzunluğunun, elyaf şeklinin veya elyaf uzunluğunun çapa oranının etkisini hesaba katmaz. Bu faktörlerin betondaki çelik liflerin bağlanma mukavemeti üzerinde büyük bir etkisi vardır ve bu da betonun mukavemeti üzerinde bir etkiye sahiptir ve bu da SFRC levhaların zımbalama kesme kapasitesini etkiler. Açıklık-kalınlık oranı büyük olan ince levhalarda, levhanın davranışına eğilme deformasyonu hakimdir. Bu çalışmada, küçük ölçekli beton döşeme modellerinin modal özellikleri ANSYS 16 ticari programı kullanılarak araştırılmış ve daha önceki çalışmalarla karşılaştırılmıştır. ANSYS sonuçları, bir mod şekli animasyonu gerçekleştirmek için kullanılan geometri modelinin taklit edilemez olduğunu ortaya çıkardı. Bu çalışma, iki tip SFRC arasındaki deformasyon farklarını ve bu değişikliklerin döşeme üzerindeki etkisini incelemektedir. Nihai bulgu, çelik liflerin eklenmesinin levhaların zımbalama ve kesme direncini önemli ölçüde iyileştirdiğiydi. 30 ila 60 kg/m3 arasında bir elyaf hacmine sahip çelik elyafların kullanılması, elyaf hacmi ile doğru orantılı olarak levhaların zımbalama kesme direncini arttırır.
Özet (Çeviri)
Due to the experimental nature of the investigation, it is not possible to quantify the punching shear transfer mechanisms. In addition, these calculations do not account for the impact of fiber length, fiber shape, or fiber length-to-diameter ratio on the punching shear resistance of slabs. These factors have a major effect on the binding strength of steel fibers in concrete, which has an effect on the strength of the concrete, which affects the punching shear capacity of SFRC slabs. In the case of thin slabs with a large span-to-thickness ratio, flexural deformation dominates the slab's behavior. In this study, the modal features of small-scaled concrete slab models were explored using the commercial program ANSYS 16 and compared to earlier studies. The ANSYS results revealed that the geometry model used to perform a mode shape animation is inimitable. This study examines the deformation differences between two types of SFRC and the influence of these changes on slabs. The final finding was that the addition of steel fibers considerably improves the punching and shear resistance of the slabs. Utilizing steel fibers with a fibre volume between 30 and 60 kg/m3 increases the punching shear resistance of the slabs in direct proportion to the fiber volume.