Anamur Müzesi ok uçları
Anamur Museum arrowheads
  1. Tez No: 798689
  2. Yazar: KÜBRA YAZAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERNA KAVAZ KINDIĞILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
İnsanlığın ortaya çıkışından günümüz modern silahlarının kullanıldığı döneme kadar insanın hayatta kalma, karnını doyurma, şehir kurup varlığını devam ettirme çabaları için en etkili saldırı silahı hiç kuşkusuz ok ve yay olmuştur. Bu ok uçları tarihsel süreç içerisinde birçok farklı malzemeden, farklı biçimlerde ve farklı üretim teknikleriyle yapılarak günümüze kadar süregelmiştir. Tek kullanımlık olan ok uçları atıldığı yerde kalarak bugün yapılan arkeolojik kazılar sayesinde bulunup kullanıldığı dönem hakkında bize önemli ölçüde ipuçları vermektedir. Yüksek lisans tez çalışma konumu oluşturan Anamur müzesinde, toplamda otuz bit adet farklı dönemlere ait ok ucu bulunmaktadır. Çalışma konusu olan ok uçlarının tipolojisi oluşturularak, literatürdeki benzer örnekleriyle mukayese edilip, tarihlendirmeleri ve hangi kökene ait olabilecekleri sorularına cevap aranacaktır. Böylece ok uçlarının Anadolu üzerindeki dağılımına tipolojik ve tarihsel açıdan açıklık getirilmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
From the emergence of humanity to the era in which today's modern weapons are used, the most effective offensive weapon for human efforts to survive, feed, establish a city and continue its existence has undoubtedly been the bow and arrow. These arrowheads have been made from many different materials, in different forms and with different production techniques in the historical process and have survived until today. Disposable arrowheads remain where they were thrown, giving us important clues about the period when they were found and used thanks to the archaeological excavations made today. There are a total of thirty bits of arrowheads from different periods in the Anamur museum, which is the location for a master's thesis study. The typology of the arrowheads, which is the subject of the study, will be compared with similar examples in the literature, and answers will be sought to the questions of their dating and origin. Thus, it will be tried to clarify the distribution of arrowheads over Anatolia from a typological and historical point of view.