Türkiye piyasasında satılan bazı bitkisel zayıflama ürünlerinin sitotoksik ve genotoksik etkilerinin incelenmesi
Investigation of the cytotoxic and genotoxic effects of certain herbal weight loss products sold in the Turkish market
  1. Tez No: 798707
  2. Yazar: EMİNE CEREN CENGİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA EMERCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Farmasötik Toksikoloji, Pharmaceutical Toxicology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Fazla kilo ve obezite dünya genelinde görülme sıklığı artan ve halk sağlığını tehdit eden önemli bir kronik sağlık sorunudur. Fazla kilo ve obeziteyle mücadele kapsamında öncelikle beslenme alışkanlıkların değişimi ve fiziksel aktivitede artış tavsiye edilmektedir. Bu önerilere karşın halk arasında kilo verme amacıyla bitkisel ürün kullanımın arttığı görülmektedir. Piyasada kolayca ulaşılabilen bitkisel ürünlerin etkinlik ve güvenilirlik değerlendirmelerinin yapılmaması nedeniyle ciddi sağlık sorunları görülebilmektedir. Bitkisel ürün kullanımlarına bağlı olarak bildirilmiş çok sayıda hepatotoksisite, kardiyotoksisite ve nefrotoksisite vakası bulunmaktadır. Bu çalışmada Türkiye piyasasından satın alınan beş farklı bitkisel zayıflama ürününde endotel, karaciğer ve böbrek hücrelerinde olası sitotoksik ve genotoksik etkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. İnsan umbilical ven endotel hücre hattı (Huvec), İnsan hepatosellüler karsinoma hücresi (HepG2) ve Afrika yeşil maymun böbrek hücre hattı (Vero), bitkisel ürünlere (FI, MS, HS, TLS, CLJ kodlu) maruz bırakılarak sitotoksisite MTT testi ve genotoksisite alkali comet yöntemi ile belirlenmiştir. HS ve CLJ kodlu ürünler 1000 μg/ml konsantrasyonda Huvec hücrelerinde % canlılık düzeylerini sırasıyla %38,99 ± 4,95 ve %41,25 ± 4,54'e düşürmüştür.
Özet (Çeviri)
Overweight and obesity are important chronic health problems that are increasingly prevalent worldwide and a threat to public health. In the context of combating overweight and obesity, changing diet patterns and increasing physical activity is recommended. Despite these recommendations, the use of weight loss herbal products is seen as increasing among the public. Serious health problems may occur due to the lack of efficacy and safety evaluations of herbal products that are easily accessible in the market. Numerous reported cases of hepatotoxicity, cardiotoxicity, and nephrotoxicity are associated with using herbal products. This study aims to evaluate the possible cytotoxic and genotoxic effects on endothelial, liver, and kidney cells in five different herbal weight loss products purchased from the Turkish market. Human Umbilical Vein Endothelial Cells (Huvec), Human Hepatocellular Carcinoma Cell Line (HepG2), and African green monkey kidney epithelial cells (Vero) were exposed to herbal weight-loss products (coded FI, MS, HS, TLS, CLJ) and assessed cytotoxicity with the MTT test and genotoxicity with the alkaline comet assay. HS and CLJ-coded products reduced the % viability levels (38.99 ± 4.95% and 41.25% ± 4.54%, respectively) in Huvec cells at 1000 μg/ml concentration.