Pozitif bireysel faktörlerin Covid-19 kaygısı ile olan ilişkisinin obsesif kompulsif bozukluk ve yaygın kaygı bozukluğu belirtileri kapsamında incelenmesi: Belirsizliğe tahammülsüzlük ve COVİD-19 kaygısının aracı rolü
Investigating the relationship between positive individual factors and Covid-19 anxiety in the scope of obsessive-compulsive disorder and generalized anxiety disorder symptomatology: The mediating role of intolerance of uncertainity and COVİD-19 anxiety
  1. Tez No: 706797
  2. Yazar: EDA UMUTLU AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜJGAN İNÖZÜ MERMERKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Salgın hastalıkların kişilerin ruh sağlığı üzerinde çeşitli etkileri olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada COVID-19 ile ilişkili psikolojik zorlanma, obsesif-kompulsif bozukluk, yaygın kaygı bozukluğu düzeylerinin cinsiyet, COVID-19 tanısı alma, COVID-19 nedeniyle yakınını kaybetme, kronik fiziksel rahatsızlığın olması, 60 yaş üstü bir birey ya da bir çocukla birlikte yaşama ve sağlık çalışanı olma gibi demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmektedir. Araştırmanın bir diğer amacı ise COVID-19 pandemisi döneminde bilişsel kontrol ve bilişsel esneklik ile obsesif-kompulsif bozukluk ve yaygın kaygı bozukluğu belirtileri arasındaki ilişkide belirsizliğe tahammülsüzlüğün ve COVID-19 ile ilişkili psikolojik zorlanmanın aracı rolünün incelenmesidir. Araştırmanın örneklemi 18-64 yaş arasındaki 478 yetişkinden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak COVID-19 Sıkıntısı Ölçeği, Obsesif-Kompulsif Envanteri-Revize, Yaygın Kaygı Bozukluğu-7 Testi, Belirsizliğe Tahammülsüzlük Ölçeği ile Bilişsel Kontrol ve Esneklik Ölçeği uygulanmıştır. Gruplar arası tek yönlü çok faktörlü varyans analizi (MANOVA) sonuçlarına göre kadınların erkeklere göre, COVID-19 nedeniyle yakınını kaybetmeyenlerin kaybedenlere göre, evde çocuğu ile birlikte yaşayanların yaşamayanlara göre, sağlık çalışanı olanların olmayanlara göre daha düşük düzeyde obsesif-kompulsif bozukluk belirtisi gösterdiği bulunmuştur. Ayrıca COVID-19 pandemisi döneminde bilişsel kontrol ve bilişsel esneklik ile obsesif-kompulsif bozukluk ve yaygın kaygı bozukluğu arasındaki ilişkide belirsizliğe tahammülsüzlüğün ve COVID-19 ile ilişkili psikolojik zorlanmanın aracı rol oynadığı görülmüştür. Anahtar Sözcükler COVID-19 sıkıntısı, obsesif-kompulsif bozukluk, yaygın kaygı bozukluğu, bilişsel kontrol ve bilişsel esneklik, belirsizliğe tahammülsüzlük
Özet (Çeviri)
Epidemics affect mental health as well as physical health. The present study investigated whether the severity of COVID-19 related distress, obsessive-compulsive disorder symptoms and generalized anxiety disorders symptoms differed according to sociodemographic variables such as gender, being diagnosed with COVID-19, losing a relative due to COVID-19, having a chronic physical illness, living with an individual over 60 or a child, and being a healthcare worker. In addition, the mediating roles of intolerance of uncertainty and psychological distress related to COVID-19 in the relationship of cognitive control and cognitive flexibility to obsessive-compulsive disorder and generalized anxiety disorder during the COVID-19 pandemic were examined. The sample of the study consisted of 478 adults between the ages of 18-64. Participants were asked to complete the Obsessive-Compulsive Inventory-Revised, the Generalized Anxiety Disorder-7 Scale, the COVID-19 Distress Scale, the Intolerance of Uncertainty Scale, and the Cognitive Control and Flexibility Questionnaire. The results of the one-way Multivariate Analysis of Variance (MANOVA) indicated that females compared to males, individuals who did not lose their relatives due to COVID-19 compared to those who lost, individuals who shared their household with their children compared to those who did not, health-care workers compared to those who are not reported lower obsessive-compulsive symptom levels. Moreover, intolerance to uncertainty and psychological distress related to COVID-19 mediated the relationship of cognitive control and cognitive flexibility to obsessivecompulsive symptoms and generalized anxiety disorder symptoms during the COVID-19 pandemic. Keywords COVID-19 related distress, obsessive–compulsive disorder, generalized anxiety disorder, cognitive control and cognitive flexibility, intolerance of uncertainty