Romatoid artrit ile ilişkili interstisyel akciğer hastalığı tutulumununbilgisayarlı tomografi ile kantitatif analizi
Quantitative analysis of interstitial lung disease related to rheumatoid arthri-tis by computed tomography
- Tez No: 798722
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL KIZILDAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Giriş ve Amaç Kollajen doku hastalıkları ile ilişkili interstisyel akciğer hastalığı (İAH) ciddi morbidite ve erken mortalite ile ilişkilidir. Romatoid artrit (RA) ile ilişkili İAH'nin yarıkantitatif ve kantitatif ölçüm değerlendirmesi ile ilgili literatürde sınırlı sayıda araştırma makalesi bu-lunmaktadır. Bu çalışmada RA hastalarında, İAH'nin ciddiyetini değerlendirmek ama-cıyla kantitatif akciğer değerlendirme (KAD) yöntemleri kullanarak, yöntemin RA has-talarındaki başarısını araştırma, klinik bulgular ile, solunum fonksiyon testi (SFT) ile ve yarıkantitatif değerlendirme ile ilişkisini araştırma amaçlandı. Gereç ve Yöntem Tek merkezde takipli RA hastalarının, YÇBT görüntüleri, SFT'leri retrospektif olarak incelendi. Yarıkantitatif skorlama sistemi ile hastalar sınırlı ve yaygın İAH olarak iki gruba ayrıldı. Kantitatif görüntü analizi farklı eşik Hounsfield unit (HU) değerlerinin seçildiği iki ayrı yöntem (Yöntem 1, Yöntem 2) ile yapıldı. Değişkenler arasındaki ilişki-yi değerlendirmek için Spearman korelasyon testi kullanıldı. Sınırlı İAH'yi yaygın İAH'den ayırt etme yeteneği için kantitatif yöntemlerin tanısal performansı, ROC analizi kullanılarak hesaplandı. Bulgular Çalışmaya 44 hasta dahil edildi. Yarıkantitatif yöntemlerden“İAH skoru”na göre 33 hastada sınırlı, 11 hastada yaygın hastalık mevcuttu;“RHMK skoru”na göre 31 hastada sınırlı, 13 hastada yaygın hastalık mevcuttu.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim Interstitial lung disease (ILD) associated with collagen tissue diseases is associated with severe morbidity and early mortality. There are limited number of research articles in the literature on the semi-quantitative and quantitative measurement evaluation of ILD as-sociated with rheumatoid arthritis (RA). In this study, it was aimed to investigate the success of the method in RA patients by using quantitative lung assessment (QLA) met-hods to evaluate the severity of ILD in RA patients, to investigate its correlation with clinical findings, pulmonary function test (PFT) and semi-quantitative assessment. Materials and Methods HRCT images, PFTs of RA patients followed up in a single center were retrospectively analyzed. Patients were divided into two groups as limited and extensive ILD, using the semi-quantitative scoring system. Quantitative image analysis was performed with two different methods (Method 1, Method 2), in which different threshold Hounsfield unit (HU) values were selected. Spearman correlation test was used to evaluate the relations-hip between variables. The diagnostic performance of quantitative methods for the abi-lity to distinguish limited ILD from extensive ILD was calculated using ROC analysis. Findings Forty-four patients were included in the study. According to the“ILD score”, which is one of the semi-quantitative methods, 33 patients had limited disease and 11 patients had extensive disease; according to the“MCRD score”, 31 patients had limited disease and 13 patients had extensive disease.