Kollajen doku hastalığı olan bireylerde (akciğer tutulumu olan veya olmayan) serum KL-6 glikoprotein düzeyinin akciğer tutulumundaki rolü
The role of serum KL-6 glycoprotein levels in lung involvement patients with connective tissue diseases
  1. Tez No: 384219
  2. Yazar: EKİN OKTAY OĞUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAHSİN MURAT TURGAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Romatoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Giriş: Kollajen doku hastalıklarında akciğer tutulumu önemli mortalite ve morbidite sebebidir. Akciğer tutulumunun sık gelişen şekli olan interstisyel akciğer hastalığının erken tanısı prognoz ve tedavi planı için önemlidir. Krebs von lungen 6 (KL-6) glikoproteini tip 2 pnömositler ve bronşial epitelden salgılanan, interstisyel akciğer hastalıklarında serum seviyesi artan, bir glikoproteindir. Bu çalışmada kollajen doku hastalıkları ilişkili interstisyel akciğer hastalığı gelişiminde KL-6'nın tanı belirteci olup olamayacağını ve sağlıklı toplumdan farklı olup olmadığını araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Romatoloji Bilim Dalı'na başvuran ve takip edilen 45 kollajen doku hastalığı (KDH) olup akciğer tutulumu olmayan hasta, 68 kollajen doku ilişkili interstisyel akciğer hastalığı (İAH) olan hasta ve 45 sağlıklı kontrol dahil edildi. Hastaların demografik ve klinik özellikleri değerlendirildi. Hastalarda ve kontrol grubunda ELISA yöntemi ile KL-6 düzeylerine bakıldı. Kollajen doku hastalıklarında interstisyel akciğer tutulumu ile KL-6 düzeyleri arasındaki ilişki incelendi.
Özet (Çeviri)
Objectives: Pulmonary involvement is one of the serious complications associated with connective tissue diseases (CTDs), resulting in significant morbidity and mortality.Since interstitial lung disease (ILD) is one of the most serious pulmonary complications associated with connective tissue diseases (CTDs), early diagnosis is important for prognosis and treatmant plan. Krebs von den Lungen-6 (KL-6), which is a glycoprotein secreted by type II alveolar pneumocytes and bronchiolar epithelial cells, which increases in ILDs. We aimed to evaluate KL-6 glycoprotein levels in order to find out if it may be a serum diagnostic marker for the CTDs for predicting CTD related ILD development and if there is a difference between pateints and healthy controls. Materials and Methods: This study was carried out on the patients applying to the rheumatology polyclinics in Ankara University Faculty of Medicine. We analyzed 45 CTD without lung involvement, 68 CTD related ILD and 45 healthy controls. KL-6 glycoprotein levels were analyzed with ELISA in patients and control group. Demographic and clinic properties of patients were analyzed. The relationship between KL-6 glycoprotein levels and CTD related ILDs was assessed.