Primer hipotiroidi hastalarında hemoglobin, demir, ferritin ve B12 değerlerinin incelenmesi
Examination of the values of hemoglobin, iron, ferritin and B12 in patients with primary hypothyroidism
  1. Tez No: 798726
  2. Yazar: BURCU GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TİJEN ACAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Sanatoryum Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Amaç: Tiroid hormonları birçok sistemi etkilediği gibi hematolojik sistemi de etkilemektedir. Bizde yaptığımız bu çalışmada toplumda sık görülen bir hastalık olan hipotiroidi hastalarında hemoglobin ve B12 vitamini başta olmak üzere ferritin, demir, demir bağlama kapasitesi ve MCV değerlerini ve bu değerlerin TSH, sT4 ve anti-TPO ile ilişkisini incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Retrospektif, tanımlayıcı ve kesitsel tipte yaptığımız bu çalışma etik kurul onayı ile 1 Eylül 2020 – 1 Eylül 2022 tarihleri arasında T.C. Sağlık Bakanlığı Ankara Sağlık Müdürlüğü Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Atatürk Sanatoryum Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniğine başvuran 18-65 yaş arası hastalardan TSH ve serbest T4 değerleri taranarak 200 klinik hipotiroidi hastası ve 200 tiroid fonksiyon bozukluğu olmayan kontrol grubu birey olmak üzere toplam 400 kişi dahil edilerek yapılmıştır. Hastaların kayıtları ayrıntılı olarak incelenmiş, yaş, cinsiyet, komorbid hastalıkları kaydedilmiştir. Hipotiroidi olan ve ötiroid hastalardan oluşan kontrol grubunun bu tarih aralığındaki kayıtlarında aynı anda bakılmış hemoglobin, B12 vitamini, MCV, demir, demir bağlama kapasitesi, ferritin değerleri, TSH, sT4 ve anti-TPO düzeyleri kaydedilmiştir ve hemoglobin, B12 vitamini, ferritin, demir, demir bağlama kapasitesi ve MCV değerlerinin TSH, sT4 ve anti- TPO ile ilişkisini incelenmiştir. İstatistiksel analizler SPSS versiyon 25.0 programı yardımıyla gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya dahil olan 400 kişinin büyük çoğunluğunu kadınlar oluşturuyordu (58 erkek ve 342 kadın). Katılımcıların yaş ortalaması 44,95±12,52 yıl olarak bulundu. Kronik hastalığı olan 141 kişi vardı. Hipotiroidi hastalarında TSH, anti-TPO, demir bağlama kapasitesi daha yüksek iken sT4, hemoglobin, MCV, demir, ferritin ve B12 daha düşüktü. Kadınlarda TSH, anti-TPO, demir bağlama kapasitesi daha yüksek; erkeklerde ise sT4, hemoglobin, MCV, demir ve ferritin daha yüksekti. Kronik hastalığı olanların sT4, hemoglobin ve ferritin değerleri daha yüksek iken TSH değeri daha düşüktü. Hipotiroidi grubunda anti-TPO ile MCV arasında ters yönlü korelasyon bulundu. Kontrol grubunda sT4 ile demir, ferritin, B12 arasında aynı yönlü korelasyon vardı. Tüm katılımcılarda ise TSH ile hemoglobin, MCV, demir, demir bağlama kapasitesi, ferritin, B12 arasında ters yönlü, sT4 ile hemoglobin, MCV, demir, demir bağlama kapasitesi, ferritin, B12 arasında aynı yönlü, anti-TPO ile hemoglobin, MCV, demir, demir bağlama kapasitesi, ferritin, B12 arasında ters yönlü korelasyon bulundu. Sonuç: Yapılan birçok çalışmada olduğu gibi bizim yaptığımız çalışma da hipotiroidi hastalarında demir, ferritin, hemoglobin ve B12 vitamini değerleri daha düşük bulunmuştur. Hipotiroidi hastalarında anemi ve B12 eksikliği popülasyona göre daha fazladır. Hem demir hem de tiroid hormonları birbirlerinin metabolizmasını etkilediği için demir eksikliği ve hipotiroidizmin tedavisi eş zamanlı olarak yapılmalıdır. Sadece biri düzeltilirse ötiroidizme ulaşmak veya demir eksikliği anemisini düzeltmek daha zor olabilir. Her hasta bütüncül olarak değerlendirilmelidir. Hipotiroidi hastalarının demir ve B12 eksikliği açısından takip edilmeleri gerektiği düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Thyroid hormones affect the hematologic system as well as many other systems. In this study, we investigated the effects of hypothyroidism, a common disease in patients with hypothyroidism, on hemoglobin and vitamin B12, ferritin, iron, iron-binding capacity and we aimed to investigate MCV levels and their relationship with TSH, sT4, and anti-TPO. Materials and Methods: This retrospective, descriptive and cross-sectional study was conducted by the ethics committee with the approval. A total of 400 individuals, including 200 patients with clinical hypothyroidism and 200 control group individuals without thyroid dysfunction, were included by screening TSH and free T4 values from patients aged 18-65 years who applied to the Family Medicine Polyclinic at T.R. Ministry of Health Ankara Health Directorate of Health Sciences University Ankara Ataturk Sanatorium Training and Research Hospital between September 1, 2020 - September 1, 2022. The records of the patients were examined in detail, and age, gender, and comorbid diseases were recorded. Hemoglobin, vitamin B12, MCV, iron, iron binding capacity, ferritin values, TSH, sT4, and anti-TPO levels were simultaneously recorded in the records of the control group, which consisted of hypothyroid and euthyroid patients, and the relationship between hemoglobin, vitamin B12, ferritin, iron, iron-binding capacity, and MCV values and TSH, sT4 and anti-TPO levels were examined. Statistical analyses were performed with the SPSS version 25.0 program. Results: The majority of the 400 individuals involved in the study were women (58 men and 342 women). The mean age of the participants was 44.95±12.52 years. 141 subjects had a chronic disease. TSH, anti-TPO, and iron binding capacity of hypothyroid patients were higher, while sT4, hemoglobin, MCV, iron, ferritin, and B12 were lower. TSH, anti-TPO, and iron binding capacity were higher in women; sT4, hemoglobin, MCV, iron, and ferritin were higher in men. While sT4, hemoglobin, and ferritin levels were higher in patients with chronic diseases, TSH levels were lower. In the hypothyroid group, there was an inverse correlation between anti-TPO and MCV. In the control group, there was an inverse correlation between sT4 and iron, ferritin, and B12. In all participants TSH was inversely correlated with hemoglobin, MCV, iron, iron-binding capacity, ferritin, and B12; sT4 was correlated with hemoglobin, MCV, iron, iron-binding capacity, ferritin, and B12; anti-TPO was correlated with hemoglobin, MCV, iron, iron-binding capacity, ferritin, B12 correlation was found. Conclusion: As in many studies, lower iron, ferritin, hemoglobin, and vitamin B12 levels were found in hypothyroid patients in our study. Anemia and B12 deficiency are more common in hypothyroid patients than in the general population. Since both iron and thyroid hormones affect each other's metabolism, iron deficiency and the treatment of hypothyroidism should be done simultaneously. Achieving euthyroidism or correcting iron deficiency anemia may be more difficult if only one of the two problems is corrected. Each patient should be evaluated holistically. We believe that hypothyroid patients should be monitored for iron and B12 deficiency.