Hipertiroid'li ve Hipotiroid'li hastaların klinik yönden değerlendirilmesi ve tiroid hastalığının Türkiye'deki yeri ve önemi
Distrubutions importance and clinical evaluation of hypertyroid and hypotyroid diseases in Turkey
  1. Tez No: 70350
  2. Yazar: AYHAN ONAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL TORUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
VI. ÖZET SSK Ankara Eğitim Hastanesi, 1. Dahiliye, 2. Dahiliye polikliniği, 1. Genel Cerrahi ve 2. Genel Cerrahi polikliniğinde, klinik ve laboratuvar sonuçlarıyla teşhisi konmuş, 30 hipertiroidi, 30 hipotiroidi ve 25 sağlıklı insanların serum ferritin, demir, total demir bağlama kapasitesi, vitamin B12, hematokrit, hemoglobin, eritrosit sayısı, serum total T3, total T4, serbest T3, serbest T4 ve TSH düzeyleri ölçüldü. Bu serum parametreleri üzerine yaş, cinsiyet quetelet indeksi (kg/m2), sigara içme alışkanlığı, kullanılan tuz (iyotlu, iyotsuz), guvatrojen madde yeme alışkanlığı gibi faktörlerin etkileri istatistiksel olarak değerlendirildi. Hipertiroidli hastaların serum ferritin, demir düzeyleri hipotiroid hastalara göre anlamlı yüksekti (sırası ile 93,4073 ± 20,264 ng/mL, 26,6933 ± 3,806 ng/mL; 89,0333 ± 8, 516 ug/dL, 49, 2167 ± 4,140 ug/dL) (P < 0,05). Hipertiroid hastaların kontrol grublarına göre serum ferritin, demir, total demir bağlama kapasitesi anlamlı yüksek (sırası ile 93,4073 ± 20,264 ng/mL 47,8880 ± 7,036 ng/mL; 89,0333 ± 8,516 ug/dL, 84,1240 ± 42, 1728 ug/dL; 342,6667 ± 11,937 ug/dL, 285,1200 ± 6,668 ug/dL) (P < 0,05). Diğer taraftan hipotiroid hastaların kontrol grubuna göre serum ferritin düzeyi anlamlı düşük (26,6933 ± 3,806 ng/mL, 47,8880 ± 7,036 ng/mL) (P < 0,05).Hipotiroid hastaların kontrol grubuna göre serum îotal demir bağlama kapasitesi anlamlı yüksek (355,9333 ± 10,729 ug/dL) P ( 0,05. Hipotiroid hastaların serum demir düzeyi kontrol grubuna göre düşük olmasına rağmen anlamsız çıkmıştır. Hipertiroid, hipotiroid ve kontrol grublarında vitamin B12, eritrosit sayısı, hematokrit, hemoglobin düzeyleri anlamsız bulunmuştur. Çalışmamızda sigaranın guvatrojen olup olmadığı konusunda anlamlı bir sonuca ulaşılamamıştır. Kullanılan tuz (iyotlu, iyotsuz) ve guvatrojen madde yeme alışkanlığının tiroid hormonlarına etkisi incelendiğinde anlamlı sonuçlar elde edilmiştir. Fakat guvatrojen maddelerin guvatrın oluşmasında 1. dereceden etkisi olmadığı ancak hastalığın ilerlemesinde az etkili sebep olduğu kanısına varıldı. Yaş ve cinsiyetin tiroid hormonlarında ve ferritin üzerinde anlamlı etkisi olduğu görüldü. Ayrıca Türkiye'nin değişik yerleşim birimlerinden hastanemize müracat eden hastalar üzerinde yaptığımız çalışmalar, guvatr hastalığının endemik karakterini kaybettiğini, ancak tüm ülkede yaygın hale geldiğini göstermiştir. Elde edilen sonuçlara göre tiroid hastalıklarının tanı ve takibinde ferritin, demir, îotal demir bağlama kapasitesi ve hemogram düzeylerinin gerçek yerinin belirlenmesi ve endemik guvatr prevaiens'inin giderek artış sebeblerini önleyici tedbirlerinin alınması için daha ileri çalışmalara gereksinme vardır.
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY in this study, the level of blood serum ferritin, iron, total iran binding capacity, vitamin B12, hematokrik, hemoglobin, erythrocyt count, total T3 and T4> free T3 and T4 levels of 30 hypertyroid, 30 hypotyroid patients and diagnosed by both clinical investigations and laboratory fındings 25 healthy adults were determined at The Ankara Educational Hospital of S.S.K. Effect of age, sex, quetelet index (kg/m2) smoking, salt (with ör without iode) and goitrogenic foodstuffs using in the diet, on these serum parameters were statisticaly calculated. Serum ferritin, iron levels of hypertyroid patients were significantly higher than of the hypotyroid patients (P < 0,05). Serum ferritin and iron values of hyper and hypotyroid patients were respectively; 93,4073 ± 20,264 ng/mL, 26,6933 ± 3,806 ng/mL, and 89,0333 ± 5,516 ug/dL, 49,2167 ± 4,140 ug/dL. Serum ferritin, iron and total iron binding capacity of hypertyroid patient were found statisticaly higher than control group (P < 0,05). The values were respectively; 93,4073 ± 20,264 ng/mL, 47,8880 ± 7,036 ng/mL and 89,0333 ± 8,516 ug/dL, 84,1240 ± 42,1728 ug/dL and 342,6667 ± 11,837 ug/dL, 285,1200 ± 6,668 ug/dL153 However, serum ferritin levels of hipotyroid patients were found statisticaly lower than that of the control group (P < 0,05), respectively; 26,6933 ± 3,806 ng/mL, 47,8880 ± 7,036 ng/mL Level of total iron binding capasity of hypotyroid patients was found significantly higher than countrol group (P < 0,05) vaules were respectively; 355,9333 ± 10,729 ug/dL Although, iron level of hypotyroid patients lower than control group but this result was found to be unsignificant. Amoung the groups, erythrocyte count, vitamin B12, hematocrit and hemoglobin levels were found unsignificant. There is no significant effect of smoking was found whether goitrogenic or not in this study. Significant results were found with type of salt (with or without iode) and goitrogenic foodstuffs using in the diet on the thyroid hormons. However goitrogenic substuances have no primer effect on goitre formation but aggrevate the disease was thought significant effect of age and sex on thyroid hormones and ferritin was observed. Moreover studies on the patients who applied to our hospital from the different region of Turkey has shown that goitre disease has lost if s endemic character but became to spread to the whole country. In order to identify importince of ferritin, iron, iron binding capacity and hemogram levels to diagnose and prosecution of the tyhroid diseases and to prevent endemic goitre incidence more studies are required.