İnguinal herni onarımında; ağ örme takviye, lichtenstein yöntemi ve plug – mesh ile onarım yöntemlerinin testiküler kan akımına olan etkilerinin doppler ultrasonografi ile karşılaştırılmas
  1. Tez No: 798752
  2. Yazar: MUSTAFA KUŞAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET RAFET YİĞİTBAŞI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Herni,karın duvarını oluşturan kas aponevroz tabakalarındaki bir defekt içinden basınç gradienti doğrultusunda karın içi organların peritonu sürükleyerek fıtıklaşmasıdır. Hernilerin %85'i erkeklerde görülür. En sık görülen inguinal herni tipi indirekt inguinal hernidir. Erkeklerde görülen hernilerin ise %2'si femoraldir. İnguinal herniler ensık 45-64 yaş grubunda görülür. İnguinal hernilerin cerrahi tedavisindeki amaç; fıtık kesesinin yok edilerek arka duvarın tam ve kalıcı onarımı ,düşük rekürrens oranları, hasta konforunun üst düzeyde tutulması ve hastanede yatış süresinin minimuma indirilmesidir. Bu nedenlerden ötürü inguinal herni cerrahi tedavisinde pek çok alternatif teknik tarif edilmekte ve kullanım alanına sokulmaktadır. Kliniğimizde yaptığımız çalışmada inguinal hernilerin cerrahi tedavisinde uygulanan Ağ Örme Takviye, Lichtenstein onarımı ve Plug Mesh onarımı yöntemlerinin testiküler arter kan akımı üzerine olan etkilerini araştırdık. Bu amaçla Nyhus sınıflamasına göre Tip 2-3'deki 30 olguyu 10'ar kişiden oluşan Grup I Ağ örme takviye Grup II Lichtenstein onarımı Grup III Plug Mesh onarımı, 3 gruba ayırdık. Çalışmamızda gruplar arasında testiküler volüm rezistivite indeksi ve testiküler kan akımı açısından anlamlı bir farklılık izlenmemiştir. Elde edilen bulgular literatürle uyum göstermektedir. Bu açıdan bakıldığında özellikle günümüzde yoğun olarak kullanılan sentetik mesh'in testiküler kan akımına olumsuz bir etkisinin olmadığını gözlemledik.
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of this study was to investigate whether an inguinal hernia surgery would have an impact on the testicular blood flow, using scrotal Doppler ultrasonography (USG). Materials and Methods: According to Nyhus Type 2-3 classification, 30 patients were divided into 3 groups. Each group had 10 patients as follows; Group I : Darn repair Group II : Lichtenstein repair Group III: Plug mesh repair Results: The effects of Darn repair, Lichtenstein repair and Plug mesh repair methods used in the surgical treatment of inguinal hernia on the blood flow of testicular arteries using scrotal Doppler ultrasonography, were evaluated. There were no significant differences between each group, concerning the resistance index (RI) of testicular volume and testicular blood flow on the scrotal Doppler ultrasonography. Conclusion: In this study, it is concluded that no negative effect of synthetic mesh is seen on the testicular blood flow in inguinal hernia surgery.