Laparaskopik inguinal herniorafi uygulamaları ile konvansiyonel inguinal herniorafi uygulamalarının karşılaştırılması
  1. Tez No: 99410
  2. Yazar: MEHMET CENGİZ KÖKYILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
F. ÖZET inguinal nemi onarımı ülkemizde de genel cerrahi kliniklerinde en sık uygulanan konvansiyonel girişimlerden biridir. inguinal herni onarımında laparaskopîk girişim de halen endikasyonu tartışmalı olan konulardan biridir. Bu tez çalışmasında sık uygulanan konvansiyonel inguinal herniorafi ile laparaskopik yaklaşımın uygulama ve sonuçlarını araştırmak amaçlanmıştır 1 ocak 1999 tarihi ile 1 nisan 2000 tarihleri arasında kliniğimize inguinal herni nedeniyle başvuran 49 hasta arasından; 22 hastadaki (5'i bilateral) 27 inguinal herniye laparaskopik herniorafi ve 27 hastaya (3'ü bilateral) 30 herniorafi operasyonu yapılmıştır. Hastalar randomize edilerek prospektif olarak değerlendirilmeye alındı. Hastaların izlem süresi 1-15 ay (ortalama 7,5 ay )'dır. Uygulanan anestezi tipi, operasyon süresi, postoperatif analjezi ihtiyacı, postoperatif erken mobilizasyon süresi, hastanede kalma süresi.postoperatif minör komplikasyonlar, postoperatif iş aktivitesine dönüş süresi karşılaştırılmalı olarak değerlendirildi. Laparaskopik onarımda; (a) Genel anestezi uygulama gereği vardır. (b) Operasyon süresi daha uzundur (p0,05).
Özet (Çeviri)
G. SUMMARY inguinal hernia is the most common condition requiring conventional inguinal surgery in our country. Inguinal hernias can be repaired by laparoscopic tecniques. Nevertheless.the place of laparascopic hernia repair remains controversial. We conducted a prospective, randomized study to compare conventional inguinal repair with laparoscopic inguinal hernia repair. Between January 1999 and April 2000, 49 patient were referred to the surgical department of GATA in Ankara with inguinal hernia, in which 22 patient were treated by laparascopic repair and 27 patient were treated by conventional inguinal herniorrhaphy. The mean follow-up period was 7,5 months. Postoperative analgesic requirement, Postoperative early mobilization, Length of hospital stay, complications, operation time, the time period from hospital admission to the resumption of normal work were obtained in all patient. Laparascopically operated group compared to the conventionally operated group. Patient who had a laparoscopic repair (a) General anaesthesia required.