Asemptomatik pankreatik walled off nekrozların doğal seyri
Natural course of asymptomatic pancreatic walled off necroses
  1. Tez No: 798753
  2. Yazar: MELİKE BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TARIK EMİNLER, PROF. DR. AYDIN ŞEREF KÖKSAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Walled-off nekroz (WON) akut pankreatitin lokal komplikasyonlarından birisidir. Bu çalışmanın amacı akut pankreatit sonrası WON gelişen asemptomatik hastalarda, WON'un uzun süreli takibi esnasındaki doğal seyrinin belirlenmesidir. YÖNTEM: Haziran 2016-Aralık 2019 tarihleri arasında akut pankreatit tanısı ile takip edilen 1173 hasta içerisinden takipte WON gelişen 46 (%3,9) hastanın dosya kayıtları retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların bazal demografik özellikleri, pankreatitin etiyolojisi, şiddeti, nekrozun lokalizasyonu ve miktarı (%) belirlendi. WON'un tanı tarihi ve tanı anındaki bazal bulguları (lezyon sayısı, boyutu, yerleşim yeri, duvar kalınlığı, varsa pankreatik kanal kopması) kaydedildi. Takip görüntüleri radyolog tarafından değerlendirilerek WON boyutundaki değişiklikler ve sonlanımı (regresyon, sabit kalma veya progresyon) ile hastalarda takip süreleri boyunca WON'a bağlı gelişen semptom/komplikasyonlar belirlendi.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Walled-off necrosis (WON) may develop in the long-term follow-up after acute pancreatitis due to acute inflammation of the pancreas. The aim of this study is to determine the course of asymptomatic patients who developed WON after acute pancreatitis during long-term follow-up MATERIALS AND METHODS: Among 1173 patients followed up with the diagnosis of acute pancreatitis between June 2016 and December 2019, 46 (3.9%) patients who developed WON during follow-up were evaluated retrospectively. Those who were symptomatic at the time of diagnosis or during follow-up were determined. Demographic characteristics, etiology, severity, localization and amount of necrosis (%) of the patients were determined. The date of diagnosis of walled-off necrosis and basal findings at the time of diagnosis (number of lesions, size, location, wall thickness, pancreatic duct rupture, if any) were recorded. The findings of those who underwent endoscopic/percutaneous/surgical intervention were recorded. RESULTS: Of the 46 patients who developed WON, 4 were excluded because of insufficient follow-up findings, 9 because drainage was performed at the time of diagnosis, and 2 patients died without even drainage. In the mean follow-up of 31 patients for 25.20±17.40 months, interventional intervention was required in 10 patients (32.3%) (within a mean of 122.5±152.5 days) (Group 1), and 21 patients (67.7%) were followed-up without any intervention. (Group 2). 6 patients were taken for drainage due to compression symptoms and 3 patients with suspected infected WON. Embolization was performed in one patient due to a splenic artery aneurysm detected in WON, but drainage was not performed. Drainage was applied endoscopically in 5 patients, percutaneously in 3 patients, and surgically in 1 patient.