Sağlam kestiricilere dayalı varyans analizi
Analysis of variance based on robust estimators
- Tez No: 798789
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Örneklem ortalamaları üzerinden hesaplanan Varyans Analizinde (ANOVA) belirli varsayımların sağlanması gerekmektedir. Varsayımların sağlanmaması durumunda Varyans Analizi gerçek grup farklılıklarını tam olarak ortaya koyamamakta bu durumda da düşük güce sahip bir test ortaya çıkabilmektedir. Varsayımlardan çok küçük bir sapma bile bu problemleri ortaya çıkaracaktır. Bu duruma çözüm olarak önerilen yöntemlerden birisi de sağlam yöntemlerdir. Tez çalışmasında, sağlam kestiricilere dayalı olarak önerilen testlerin 1. Tip hataları, klasik en küçük kareler (EKK) kestiricileri ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Certain assumptions must be provided in the Analysis of Variance (ANOVA) calculated over sample means. If the assumptions are not met, the Analysis of Variance cannot fully reveal the real group differences, and in this case, a test with low power may emerge. Even a slight deviation from the assumptions will introduce these problems. One of the methods suggested as a solution to this situation is robust methods. In the thesis study, Type 1 errors of the proposed tests based on robust estimators were compared with the classical least squares estimators (LSE).