Bireysel ve ailevi yaşamda başarı ve doyum arasındaki ilişkinin incelenmesi
An investigation of the relation between success and satistfaction in individual and domestic life
  1. Tez No: 798794
  2. Yazar: AYŞEGÜL YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN AKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada aile yaşam doyumu, yaşam doyumu ve başarılı yaşlanmanın demografik özelliklere göre farklılık gösterip göstermediğinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bunun yanında aile yaşam doyumu, yaşam doyumu ve başarılı yaşlanma arasındaki ilişkilerin incelenmesi de amaçlanmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel olarak yürütülen bu çalışmada ilişkisel tarama modeli benimsenmiştir. Çalışmanın çalışma grubunu kolayda örnekleme tekniği ile ulaşılan 400'u kadın, 145'i erkek olmak üzere 545 katılımcı oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama maksadıyla anket tekniği kullanılmıştır. Çalışmada kullanılan anket formunda sırasıyla Kişisel Bilgi Formu, Aile Yaşam Doyumu Ölçeği, Yaşam Doyumu Ölçeği ve Başarılı Yaşlanma Ölçeği yer almaktadır. Araştırma kapsamında toplanan verilerin analizi SPSS v26 yazılımı ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamında tanımlayıcı istatistiksel analizler, güvenilirlik analizi, normal dağılım analizi, fark testleri (t-testi ve ANOVA) ve korelasyon analizi gerçekleştirilmiştir. Fark analizleri sonucunda katılımcıların aile yaşam doyumu, yaşam doyumu ve başarılı yaşlanma seviyelerinin cinsiyetlerine göre anlamlı farklılık göstermediği, buna karşın yaşa, medeni duruma, çocuk sayısına, çalışma durumuna ve sağlıklarını nasıl algıladıklarına göre anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Korelasyon analizi sonucunda ise aile yaşam doyumu, yaşam doyumu ve başarılı yaşlanma arasında pozitif ve anlamlı ilişkiler olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine whether family life satisfaction, life satisfaction and successful aging differ according to demographic characteristics. In addition, it was also aimed to examine the relationships between family life satisfaction, life satisfaction and successful aging. In this descriptive and cross-sectional study, the relational screening model was adopted. The pool of subjects of the study consists of 545 participants, which are 400 female and 145 male participants that have been reached via convenience sampling technique. Survey technique was used for data collection in the research. The questionnaire form used in the study includes Personal Information Form, Family Life Satisfaction Scale, Life Satisfaction Scale and Successful Aging Scale, respectively. The analysis of the data collected within the scope of the research was carried out with SPSS v26 software. Within the scope of the study, descriptive statistical analyzes, reliability analysis, normal distribution analysis, difference tests (t-test and ANOVA) and correlation analysis were performed. As a result of the difference analysis, it was determined that the family life satisfaction, life satisfaction and successful aging levels of the participants did not differ significantly according to their gender, but differed significantly according to age, marital status, number of children, employment status and how they perceived their health. As a result of the correlation analysis, it was determined that there were positive and significant relationships between family life satisfaction, life satisfaction and successful aging.