Aile ilişkilerinin ve ebeveynin olumsuz çocukluk çağı yaşantıları ile psikolojik sağlamlığının çocukların dikkat ve kaygı düzeyi ile ilişkisi
The relationship of family relations and parents' negative childhood experiences and psychological resilience and children's attention and anxiety level
- Tez No: 798795
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın amacı aile ilişkilerinin ve ebeveynin olumsuz çocukluk çağı yaşantıları ile psikolojik sağlamlığının çocukların dikkat ve kaygı düzeyleri ile ilişkisini incelemektir. Çalışmanın örneklemi, İstanbul ili, Bahçelievler ilçesinde ikamet eden, 9-10 yaş çocukları ile onların ebeveynlerinden oluşmaktadır. Toplamda 187 çocuk ve 187 ebeveynden veri toplanmıştır. Ebeveynlere Çocukluk Çağı Olumsuz Yaşantılar Ölçeği, Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği ve Conners Ebeveyn Derecelendirme Ölçeği uygulanmıştır. Çocuklara ise Çocukluk Çağı Durumluk ve Sürekli Kaygı Ölçeği ile Aile İlişkileri Ölçeği uygulanmıştır. Araştırma soruları kapsamında değişkenler arası ilişkileri değerlendirme için korelasyon analizi, dikkat ile kaygı düzeylerinin yordanmasına yönelik regresyon analizi ve demografik bilgilere göre karşılaştırma analizleri için varyans analizi ve t-testi gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, ebeveynin çocukluk çağı olumsuz yaşantıları, psikolojik sağlamlığı ve aile ilişkileri ile çocukların dikkat ve kaygı düzeyleri arasında 0,14 ile 0,56 arasında değişen korelasyonlar bulunmuştur. Yapılan regresyon analizlerine göre, ebeveynin çocukluk çağı olumsuz yaşantıları, sağlamlığı ve aile ilişkilerinin, çocukların dikkat düzeyini %14, durumluk kaygı düzeyini %23 ve sürekli kaygı düzeyini %17 düzeyinde yordadığı sonucuna ulaşılmıştır. Çalışma sonucunda elde edilen bulgular literatürle karşılaştırılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between family relations and parent's negative childhood experiences and psychological resilience with children's attention and anxiety levels. The sample of the study consists of children aged 9-10 and their parents residing in the Bahçelievler district of Istanbul. In total, data were collected from 187 children and 187 parents. Adverse Childhood Events Scale, The Brief Psychological Resilience Scale and Conners Parent Rating Scale Long Form-Revised were administered to parents. State-Trait Anxiety İnventory for Children Scale and The Family Relationship Scale for Children were applied to children. Within the scope of the research questions, correlation analysis was performed to evaluate the relationships between variables, and regression analysis for the prediction of attention and anxiety levels, analysis of variance and t-test were performed for comparison analyzes according to demographic information. According to the results obtained, correlations varying between 0.14 and 0.56 were found between the negative childhood experiences of the parents, their psychological resilience and family relations, and the attention and anxiety levels of the children. According to the regression analyzes, it was concluded that the negative childhood experiences, resilience and family relationships of the parents predicted the attention level of the children by 14%, the state anxiety level by 23% and the trait anxiety level by 17%. The findings obtained as a result of the study were evaluated by comparing them with the literature.