Okul müdürlerinin hizmetkâr liderlik davranışları ve çatışma yönetme stilleri arasındaki ilişki
The relationship between school principals' servant leadership behaviors and conflict management styles
  1. Tez No: 798799
  2. Yazar: MUSTAFA REŞİT TOPAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORKUN OSMAN BİLGİVAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmen görüşleri doğrultusunda okul müdürlerinin hizmetkâr liderlik davranışları ile çatışma yönetme stilleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini, İstanbul ilinde 2021-2022 eğitim öğretim yılında resmî ve özel okullarda görev yapan; kolayda örneklem yöntemi ile ulaşılan 1628 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Hizmetkâr Liderlik Ölçeği”ve“Çatışma Yönetim Stilleri Ölçeği”kullanılmıştır. Bulgular için t-testi, ANOVA, korelâsyon ve regresyon analizi yapılmıştır. Araştırma sonucunda, okul müdürlerinin hizmetkâr liderlik davranışları“çok yüksek”düzeyde bulunmuştur. Okul Müdürlerinin çatışma yönetiminde ise en çok“Tümleştirme”stilini ve sırasıyla“Uzlaşma, Ödün Verme, Kaçınma ve Hükmetme”stillerini tercih ettikleri sonucuna ulaşılmıştır. Okul müdürlerinin hizmetkâr liderlik davranışları ile tümleştirme stili arasında pozitif yönlü yüksek düzeyde ilişki, uzlaşma ve ödün verme stilleriyle pozitif yönlü orta düzeyde ilişki ve kaçınma stiliyle pozitif yönlü düşük düzeyde ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Hükmetme stiliyle negatif yönlü düşük düzeyde ilişki olduğu bulunmuştur. Okul müdürlerinin hizmetkâr liderlik davranışlarının çatışma yönetiminde tümleştirme, uzlaşma, ödün verme ve kaçınma stillerini pozitif yönde anlamlı yordadığı sonucuna ulaşılmıştır. Hükmetme stilini ise negatif yönde anlamlı yordadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationship between school principals' servant leadership behaviors and conflict management styles in line with teachers' opinions. Relational survey model, one of the quantitative research methods, was used in the research. The study population of the research consists of those who work in public and private schools in Istanbul in the 2021-2022 academic year; the sample consists of 1628 teachers reached by convenience sampling method.“Servant Leadership Scale”and“Conflict Management Styles Scale”were used as data collection tools in the research. T-test, ANOVA, correlation and regression analysis were performed for the findings. As a result of the research, the servant leadership levels of school principals were found as“very high”. It was concluded that the School Principals mostly preferred the“Integration”style and respectively“Negotiation, Compromise, Avoidance and Domination”styles in conflict management. It was concluded that there was a high level of positive relationship between the servant leadership style and the integration style of the school principals, a mid-level relationship between the compromise and compromise styles, and a low level of positive relationship with the avoidance style. It was found that there was a low negative correlation with the domination style. It was found that the school principals' servant leadership style positively affected the integration, negotiation, compromise and avoidance styles in conflict management. It was found that the domination style had a negative effect.