Meslek lisesi son sınıf öğrencilerinin lise öğrenimleri boyunca karşılaştıkları sorunların incelenmesi (Avrupa Yakası örneği)
The problems faced by vocational high school final students during their high school and their opinions and suggestions on these problems
  1. Tez No: 798804
  2. Yazar: OĞUZ ALTUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF ESRA ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmanın amacı, meslek lisesi son sınıf öğrencilerinin lise öğrenimleri boyunca karşılaştıkları sorunlar ve bu sorunlara dair görüş ve önerilerini tespit etmektir. Bu araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseni kullanılarak yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, İstanbul Avrupa yakasında bulunan Bahçelievler, Bağcılar, Başakşehir, Eyüpsultan, Fatih, Küçükçekmece, Şişli ve Zeytinburnu ilçelerinde bulunan Milli Eğitime bağlı meslek liselerinin 18 farklı bölümünde son sınıfta öğrenim görmekte olan 20 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu ve tez danışmanı rehberliğinde uzman görüşü alınarak hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırma yarı yapılandırılmış görüşme formu ile mülakat yöntemiyle görüşme şeklinde yapıldığından 2019 – 2020 Eğitim Öğretim yılında meslek lisesi son sınıfında öğrenim gören yirmi meslek lisesi son sınıf öğrencisi ile sınırlandırılmıştır. Veri toplama aracı olarak hazırlanan görüşme formu, ölçme değerlendirme bölümünden uzman iki akademisyen ve eğitim bilimleri anabilim dalından uzman bir akademisyen ile bir dilbilimci tarafından incelenmiş ve gerekli düzeltmeler yapılmıştır. Hazırlanan beş maddelik görüşme formu ile 4 meslek lisesi son sınıf öğrencisi ile pilot çalışma yapılmış ve böylece görüşme formuna son hali verilerek çalışmaya devam edilmiştir. Görüşmeler neticesinde elde edilen bulgular, durum çalışması deseni kullanılarak oluşturulmuş ve meslek lisesi son sınıf öğrencilerinin lise öğrenimleri boyunca karşılaştıkları sorunlar ve bu sorunlara dair görüş ve önerileri betimlenerek yorumlanmaya çalışılmıştır. Yapılan araştırmada meslek lisesi son sınıf öğrencilerinin lise öğrenimleri boyunca kültür dersleri, meslek dersleri; görsel sanatlar, müzik ve beden eğitimi, sosyal etkinlikler ve staj / işletmelerde beceri eğitimi olmak üzere beş tema başlığı altında karşılaştıkları sorunlar ve bu sorunlara dair görüş ve önerilerinin olduğu tespit edilmiştir. Kültür dersleri temasının kendi içinde toplam on bir, bölüm dersleri teması ile görsel sanatlar, müzik ve beden eğitimi temasının dokuz, sosyal etkinlikler, kutlama programları temasının sekiz ve staj/işletmelerde beceri eğitimi temasının ise kendi içinde toplam on üç alt kategoriye ayrıldığı görülmüştür. Elde edilen bulgulara göre sonuç ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the problems faced by senior vocational high school students during their high school education and their opinions and suggestions about these problems. This research was conducted using the case study pattern, one of the qualitative research methods. The study group of the research consists of 20 senior students studying in 18 different departments of vocational high schools affiliated to the National Education located in Bahçelievler, Bağcılar, Başakşehir, Eyüpsultan, Fatih, Küçükçekmece, Şişli and Zeytinburnu districts on the European side of Istanbul. Personal information form and semi-structured interview form prepared by taking expert opinion under the guidance of the thesis advisor were used as data collection tool in the research. Since the research was conducted in the form of interviews with semi-structured interview form and interview method, it was limited to 20 vocational high school senior students studying in the last year of vocational high schools in the 2019 - 2020 academic year. The interview form, which was prepared as a data collection tool, was examined by two academicians from the measurement and evaluation department, an expert academician from the department of educational sciences and a linguist, and necessary corrections were made. With the prepared five-item interview form, a pilot study was conducted with 4 vocational high school seniors and thus the interview form was finalized and the study continued. The findings obtained as a result of the interviews were created by using the case study design and the problems encountered by the senior vocational high school students during their high school education and their opinions and suggestions about these problems were tried to be interpreted. In the research, culture courses and vocational courses of vocational high school senior students during their high school education; It has been determined that the problems they encountered under five themes, namely visual arts, music and physical education, social activities and internship / skill training in enterprises, and their opinions and suggestions about these problems. It has been seen that the theme of culture courses is divided into eleven subcategories, the theme of department courses and visual arts, music and physical education are divided into nine, social activities, celebration programs are divided into eight, and the theme of internships / skills training in enterprises is divided into a total of thirteen subcategories. According to the findings obtained, conclusions and recommendations were made.