Building organized industrial zones in Türkiye: Performance and social capital
Türkiye'de organize sanayi bölgelerinin kurulması: Performans ve sosyal sermaye
- Tez No: 798815
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KEMAL BAYIRBAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
İlk defa İngiltere'de, Alfred Marshall'ın, İngiltere ve Avrupa'daki çalışmaları ile gündeme gelen, daha sonrasında Kuzey İtalya'nın kalkınmasında önemli role sahip olan sanayi bölgeleri kavramı, geçen yüzyılda ve halen günümüzde, ülkelerinin refah seviyesini artırmak isteyen politika yapıcıların odaklandığı bir kalkınma aracı olmuştur. Sanayi parkları, serbest bölgeler, özel ekonomik bölgeler gibi farklı farklı isimlendirilen bu bölgeler, Türkiye'deki politika yapıcıları tarafından planlı kalkınma dönemlerinde organize sanayi bölgeleri (OSB) politikaları ve uygulamaları ile benimsenmiştir. 1960'lı yıllarda başlayan OSB uygulamaları tecrübesiyle, 2000 yılında Organize Sanayi Bölgeleri Kanununun yayımlanmıştır. Bu kanun ile organize sanayi bölgelerinin yönetişimi, planlanması, işlevleri, türleri belirlenmiştir. Organize sanayi bölgelerinin kuruluşunda valilikler, belediyeler ve sanayi odaları etkin rol almaktadır. Bu çalışmada Marshall tipi ve İtalyan tipi başarılı sanayi bölgeleri incelenerek ve aynı zamanda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının OSB bilgilerinden faydalanılarak organize sanayi bölgelerinin yönetsel yapılanması üzerine öneriler getirilmektedir. OSB organizasyonunda yer alan kurum ve kuruluşların niteliğine göre, OSB'ler, bu çalışmaya özgün, özel sektörün liderlik ettiği veya kamu sektörünün liderlik ettiği olarak ikiye ayrılmaktadır. Özel sektörün liderlik ettiği OSB'lerin sosyal sermayelerinin de yoğun olduğu varsayılmaktadır. Bakanlığın verilerinden belirlenen performans göstergeleri ile karşılaştırmalı performans analizi gerçekleştirilmektedir. Sonuç itibariye, Türkiye'de OSB uygulamalarında yönetsel yapının özel sektörün liderlik edeceği şekilde yeniden tasarlanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The concept of industrial districts, which first came to the fore in England with Alfred Marshall's studies in England and central Europe, and later played an important role in the development of Northern Italy, has become an important economic development tool for the policy makers of developing and less-developed countries. Industrial districts which are named differently such as industrial parks, free zones, special economic zones, have been adopted by policy makers in Turkey with the policies and practices of organized industrial zones (OIZ) during the planned development era. With the experiences of OIZ applications that have started in the 1960s, the Organized Industrial Zones Law was published in 2000. With this Law, the governance, planning, functions and types of organized industrial zones were determined. Governorates, municipalities and chambers of industry play an active role in the establishment of organized industrial zones. In this thesis, by examining the Marshallian and Italian types of successful industrial zones and at the same time benefiting from OIZs information of the Ministry of Industry and Technology, suggestions are made on the administrative structuring of organized industrial zones. As unique to the thesis, according to the nature of the institutions and organizations in the OIZ organizations, OIZs are divided into two, led by the private sector or led by the public sector. It is assumed that the social capital of OIZs led by the private sector is also intense. Comparative performance analysis is carried out with the performance indicators determined from the data of the Ministry. As a result, it is recommended to redesign the administrative structure in OIZ applications in Turkey in a way that the private sector will lead.