Analysis of the relationship between the adoption to ICTs and the internationalization of SMEs in Northern Iraq
Kuzey Irak'taki KOBİ'lerin BİT'lerini benimsemesi ve uluslararasılaşması arasındaki ilişkinin analizi
  1. Tez No: 798825
  2. Yazar: BRİNDAR MALO KHAWAJA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYİT KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Kuzey Irak'ta bilgi ve iletişim teknolojilerinin (BİT) benimsenmesi ile küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ) uluslararasılaşması arasındaki ilişkileri incelemektir. Veriler, özellikle hizmet sektöründe çalışanlar olmak üzere KOBİ'lerin yöneticilerinden anket yoluyla elde edilmekte; örnek, yöneticilerden gelen 278 yanıt içermektedir. Çalışma verileri, hipotezleri test etmek için SPSS v-26 kullanılarak analiz edildi. Regresyon analizi, çalışma hipotezlerini test etmek için kullanılır ve sonuçlar, BİT'lerin ticari faaliyetlerde kullanılmasının, uluslararası konumu ve uluslararası deneyimi geliştirerek KOBİ'lerin uluslararasılaşmasını olumlu yönde etkilediğini göstermektedir. Sonuç olarak, KOBİ'lerin faaliyetlerinde BİT'in benimsenmesinin, büyük ölçüde insan sermayesi becerileriyle ilişkili kullanım yeteneklerine dayalı olarak, KOBİ'lerin uluslararasılaşmasını, özellikle uluslararası konumlarını ve uluslararası deneyimlerini etkilediğini göstermiştir. Ayrıca, bir dış kaynak olarak hükümet, KOBİ'lerin BİT kullanım kapasiteleriyle olumlu bir şekilde ilişkili olan ve KOBİ'lerin uluslararasılaşmasını, özellikle de KOBİ'lerin "uluslararası deneyimlerini önemli ölçüde etkileyen, KOBİ'lerin BİT'lerinin benimsenmesini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
The primary purpose of this study is to examine the relationships between the adoption of information and communication technologies (ICTs) and the internationalization of small and medium-sized enterprises (SMEs) in Northern Iraq. The data is obtained from the managers of SMEs, particularly those working within the service sector, through a survey; the sample comprises 278 returned responses from managers. The study data was analyzed using SPSS v-26 to test the hypotheses. The regression analysis is used to test the study hypotheses, and the results suggest that using ICTs in business activities роѕitivеly influenced the internationalization of SMEs via improving international position and international experience. Rеѕultѕ indiсatеd that the adoption to ICTs in SMEs activities and ICTs usage related to human capital skills have influenced the internationalization of SMEs, particularly the international position and international experience. Furthеrmоrе, as an external resource, the government supports for adoption to ICTs of SMEs, which is favorably related to their ICTs usage capacities, and ѕignifiсantly influenced the internationalization of SMEs, particularly the international experience of SMEs.