Seboreik keratozların etyopatogenezi ve human papillomavirüs (HPV) ile ilişkisi
Etiopatogenesis of seborrheic keratoses and relationship with human papillomavirus
  1. Tez No: 79883
  2. Yazar: ÖZHAN ATTEPE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA OĞUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
SONUÇ VE ÖZET Seboreik keratoz epidermisin sık karşılaşılan benign proliferatif bir oluşumudur. Yüz ve ekstremite gibi güneş gören bölgeler dışında karın ve kalça gibi güneş görmeyen bölgelerde de bulunabilir. Etyolojisi tam olarak bilinmemekle birlikte ultraviyole hasarı, malignite, immünsüpresyon ve viral etkenlerin rol oynayabileceği bildirilmektedir. Bu çalışmada literatürde öne sürülen etyolojik faktörlerin seboreik keratoz gelişimindeki rolleri araştırılmıştır. Çalışma kapsamına 27' si kadın 33' ü erkek olmak üzere seboreik keratoz ve molluskum pendulumu bulunması nedeni ile polikliniğimize başvuran toplam 60 olgu alınmıştır. Ayrıca polikliniğimize verruka vulgaris veya kondiloma akuminata nedeni ile başvuran 20 hasta da kontrol grubu olarak alınmıştır. Seboreik keratoz tanısı klinik, histolojik ve dermatoskopik bulgulara dayanılarak konulmuştur. HPV varlığı ise PZR (Polimeraz zincir reaksiyonu) yöntemiyle araştırılmıştır. Çalışmadan elde edilen bulgular ultraviyole hasarı, sistemik hastalık, sistemik ve yerel tedavinin seboreik keratoz etylojisinde bir rolü olmadığını göstermektedir. Olguların yaş ve cinsiyet dağılımları literatürde bildirilenler ile uyum göstermektedir. Olguların 12' sinde (20.69) HPV DNA' sı saptandı. HPV DNA' sı saptanan olgular yaş, cinsiyet, ultraviyole hasarı, sistemik hastalık ve ilaç öyküsü varlığı yönünden HPV DNA' sı saptanmayan olgularla karşılaştırıldığında istatiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır. Bu çalışmanın sonuçları, HPV nin seboreik keratoz gelişiminde rol oynayabileceğini göstermektedir. Bu durumun lezyon sayısıyla ilişkili olup olmadığı ve HPV nin bazı serotiplerinin rol oynayıp oynamadığı daha geniş serilerde araştırılmalıdır. 54
Özet (Çeviri)
RESULTS AND SUMMARY Seborrheic keratoses is a common benign proliferative disease of epidermis. It can be located at the sun exposed areas such as face and extremeties and also at the sun exposed areas such as abdomen and hips. Despite the exact etiology has been proved; malignancy, immunsupression, virus and sun damage have been claimed to play a role. In this study, the role of etiologic factors in the development of seborrheic keratoses that have been claimed in the literature is investigated. A total of 60 patients with seborrheic keratoses and molluscum pendulum have been joined in the study group. Patient population is composed of 27 women and 33 men. 20 patients with verruca vulgaris and condyloma accuminata have been accepted as the control group. Seborrheic keratoses has been diagnosed on the basis of clinic, histologic and dermatoscopic findings. HPV has been found by PCR method. Findings revealed in this study proved that sun damage, systemic illness, systemic and local treatment has no role in the development of seborreic keratoses. The spectrum of sex and ages of study group was correlated with literature. HPV DNA was detected in 12 (% 20.69) cases. When HPV DNA detected cases and undetected cases were evaluated in respect of age, sex, sun damage, systemic illness and medicine history, no statistical difference has been observed. The results of this study has claimed that HPV can act a role in the development of seborrheic keratoses. Large series should be investigated in order to search the impact of HPV serotypes and relationship with number of lesions. 55