Seboreik keratoz tedavisinde kriyoterapi etkinliğinin araştırılması
Investigation of efficiency of cryotherapy for the treatment of seborrheic keratosis
- Tez No: 195781
 - Danışmanlar: DOÇ.DR. EKİN ŞAVK
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Dermatoloji, Dermatology
 - Yıl: 2007
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 62
Özet
Seboreik keratoz, epidermal keratinosit proliferasyonu ile olusan, genellikle pigmente, benign karakterli bir epidermal tümördür. Lezyonlar genellikle asemptomatik olmakla beraber kasıntıya, kanamaya yol açabilir. Kozmetik olarak kötü görünüme neden olabilir. Bu nedenle de tedavi gerekebilir. Tedavide küretaj, lazer, cerrahi eksizyon, kriyoterapi gibi çesitli yöntemler kullanılmaktadır. Seboreik keratozların kriyoterapisinde sprey teknigi ya da prob teknigi ile uygulama yapılabilmektedir. Bu çalısmada seboreik keratoz tedavisinde kriyoterapide kullanılan iki farklı teknik olan sprey ve prob uygulamaları etkinlik ve istenmeyen etkiler açısından karsılastırılmaktadır. Böylelikle seboreik keratoz sagaltımında en uygun teknigin bulunması amaçlanmıstır. Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Polikliniginde Haziran 2006- Haziran 2007 tarihleri arasında seboreik keratoz tanısı ile degerlendirilen 80 lezyon çalısmaya dahil edildi. 80 lezyon rastgele 40'ar lezyonluk iki gruba ayrıldı. Olusturulan gruplardan bir tanesine sprey kriyoterapi uygulanırken, digerine prob ile kriyoterapi uygulandı. Çalısmamızda seboreik keratozların tedavisinde kriyoterapi kullanarak yüksek oranda basarı elde ettik. Tedavi basarısı açısından her iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu. Her iki grupta da tüm lezyonlarda hipopigmentasyon izlendi. Hastaların 2. ve 4. ay izlemlerinde hipopigmentasyonun devam ettigi gözlendi. Sprey ve prob kriyoterapi uygulanan gruplarda hastalar agrıyı 0 ile 10 arası puanladılar. Prob kriyoterapi uygulanan grupta hastaların hissettigi agrı siddetinin, istatistiksel olarak anlamlı sekilde daha fazla oldugu tespit edildi. ki farklı yöntemin karsılastırıldıgı çalısmamızda her iki yöntemin de etkin oldugu görülmüstür. Sonuç olarak, prob kriyoterapiye göre daha az agrılı olmasından ve daha az ekipmana ihtiyaç duyulmasından dolayı sprey kriyoterapinin tercih edilebilecegi düsünülmüstür.
Özet (Çeviri)
Seborrheic keratosis is a benign, generally pigmented epidermal tumour which develops from proliferation of epidermal keratinocytes. Lesions are generally asymptomatic but may sometimes cause irritation, bleeding and may be cosmetically unacceptable. Thus treatment may be required. Therapeutic options include curettage, laser, surgical excision and cryotherapy. Two different techniques used in the cryotherapy of seborrheic keratosis are spraying or use of probes. In this study these two different techniques, namely spray and probe applications, were evaluated in terms of efficacy and side effects. Thus, it is aimed to find the most suitable cryotherapy technique for treatment of seborrheic keratosis. Eighty lesions diagnosed as seborrheic keratosis between June 2006 and June 2007 in the Dermatology Outpatient Unit of Adnan Menderes University Medical School were included in the study. The lesions were randomly divided into two groups of 40; to one of which spray cryotherapy was applied, whereas cryotherapy with probes was applied to the other. Patients were asked to score during treatment on a scale of 0 to 10. Satisfactory results were achieved in both groups of seborrheic keratosis with the two different cryotherapy techniques. There was no statistically significant difference between the two groups in terms of therapeutic outcome. All patients in both groups developed posttreatment hypopigmentation which was still observed in the second and fourth months of follow-up. The intensity of pain suffered was significantly more in the probe cryotherapy group. Both methods of cryotherapy were found to be effective in the treatment of seborrheic keratosis in this study. Spray cryotherapy could be the preferred technique as it was less painful and required less equipment than probe cryotherapy.