Tinea unguium olgularında topikal bifonazol+üre ve siklopiroks tedavilerinin karşılaştırılması
An Open, randomized, comparative study of topical 1% bifonazole+40% urea and 8% ciclopirox therapy in onychomycosis
- Tez No: 79884
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA GÜR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Onikomikoz populasyonun %2-5'ini etkileyen, kronik, inatçı bir mantar enfeksiyonudur. Tedavisi zordur ve daha önce kullanılan tedavi metodlan ile iyi yanıtlar alınamamıştır. Bu açık, rastgele ve karşılaştırmalı çalışmada klinik ve mikolojik olarak onikomikoz tanısı konan 53 olguda topikal Bifonazole + Üre ve Siklopiroks tedavilerinin etkinlikleri ve daha sonraki 6 aylık takip sonundaki durumları araştırıldı. Rastgele seçilen 29 olguya topikal %1 Bifonazole + %40Üre ve geri kalan 24 olguya da topikal %8 Siklopiroks uygulandı. Olguların %81.13'inde (43/53) Trichophyton rubrum, %9.44'ünde (5/53) Trichophyton mentagrophytes, %5.66'sında (3/53) Candida albicans etken olarak saptanırken, %3.77'sinde (2/53) KOH ile hifalar görüldü ancak kültürde bir fungal ajan izole edilemedi. Klinik değerlendirmede, takip dönemi sonunda %1 Bifonazole + %40Üre grubunda %72.42 (21/29) ve %8'lik Siklopiroks grubunda %50 (12/24) oranında klinik başarı elde edildi. Mikolojik değerlendirmede ise oranlar sırası ile %55.18 (16/29), %50 (12/24) idi. Genel değerlendirmede ise sırasıyla %48.28 (14/29), %45.83 (1 1/24) oranında genel basan elde edildi. İlaç gruplarının kendi içlerinde ayrı ayrı onikoliz, subungual hiperkeratoz, tutulum yüzde puanı ve toplam skor açısından, tedavi öncesinin skorları, tedavi bitimi ve takip dönemi skorları arasındaki farklar istatistiksel olarak anlamlı bulundu (PO.001).
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY AN OPEN, RANDOMIZED, COMPARATIVE STUDY OF TOPICAL l%BIFONAZOLE + 40%UREA AND %8 CICLOPIROX THERAPY IN ONYCHOMYCOSIS Onychomycosis is a chronic, recalcitrant fungal infectious disease that affects 2-5% of the population. The treatment of nail fungal infection is difficult and the traditional therapies are not satisfactory. In this open, randomized and comparative study, studied that the safety and efficacy of topical Bifonazole + Urea and Ciclopirox in 53 patients with onychomycosis that diagnosed by clinically and mycological. The follow-up period was 6 months. Randomly assigned 29 patients received topical l%Bifonazole + 40%Urea and the remainder 24 patients received 8% Ciclopirox. Trichophyton rubrum was cultured from the nails of 81.13% (43/53) of the patients, Trichophyton mentagrophytes from the nails of 9.44% (5/53) of the patients, Candida albicans from the nails of 5.66% (3/53) of the patients. In 3.77% (2/53) of the patients, no fungal agent was cultured although they had positive micrscopy. In clinical evaluation, at the endpoint of follow-up period, the clinical cure rates were72.42% (21/29) for l%Bifonazole + 40%Urea group and 50% (12/24) for 8% Ciclopirox group. The mycological cure rates were 55.18% (16/29) and 50% (12/24) respectively. The owerall assessment rates were 48.28% (14/29), 45.83% (1 1/24) respectively. Statistically significant intragroup redutions from baseline symptom severity values were seen at the endpoint of treatmant and at the endpoint of follow-up period for all two treatment groups for all parameters: onycholysis, subungual hyperkeratosis, affected-area percentage score and total score (PO.001). At the endpoint of follow-up period, statistically significant differences between the treatment groups were seen in clinical, mycological and overall assessment (PO.05). However, there was a clinically and statistically difference between the 8% Ciclopirox and other group. %8 Ciclopirox is less effective than other group. Only in l%Bifonazole + 40+Urea group were noted side effectes in 2 patients 6.89% (2/29) but they were not need to break treatment. As a result, in this first comparative study of topical Bifonazole and Ciclopirox, it was concluded that all two drugs were effective and safe in the treatment of onychomycosis, but Ciclopirox was less effective than the other. As the cure rates, Bifonazole could be the first drug of choice in treatment of onychomycosis topically. 56