Improving and modelling the flexural analysis of indeterminate reinforced concrete beams
Belirsiz betonarme kirişlerin eğme analizinin iyileştirilmesi ve modellenmesi
  1. Tez No: 798830
  2. Yazar: ZAHRAA QASIM ABBAS ALSNGAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCER ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Belirsiz kiriş analizinin yoğun ve üniform yükleme altında modellenmesi çalışmanın amacı olmuştur. Çalışma, her durum için geometrik ve yükleme koşullarını tanımladı ve ardından eğim sapması yöntemini kullanarak analiz yolunu oluşturdu. Sabit uç momentleri ve kiriş açıklıklarının uzunluğu ve yüklemenin büyüklüğü ve eklem durumları gibi diğer parametreleri içeren analiz adımları. çalışma, tüm bu parametreleri denkleme bağlar ve daha sonra her bir parametre ile ikinci eklemdeki moment arasındaki ilişkilere ve etki derecesine dayalı olarak etkin denklemler türetilir; bu, diğer iç momente erişimi kolaylaştıran iç momenti tanımlar ve kesme kuvvetlerinin yanı sıra eklem reaksiyonları. Çalışma, elde edilen denklemin daha etkili ve uygulanabilir olması için bilimsel yol boyunca birçok korelasyon ve kontrol aşaması yaptı. Elde edilen denklem iki ana durum için ele alınmıştır: birinci durum, her bir açıklık için yükün olduğu konsantre yük altında üç açıklığa sahip kiriştir. İkinci denklem, üniform yükleme altında üç açıklıklı belirsiz kiriş olduğu durum içindi. Ulaşılan moment değeri hem hesaplanan hem de türetilen durum için incelenmiştir. Fark o kadar küçüktü ki, türetilen modelin orijinal hesaplama adımlarına yaklaştığını gösteriyordu. Örnekler için simülasyon, geometrik şekil ve yükleme durumunun çizildiği ve sonlu elemanlar tekniği altında analiz edildiği ANSYS programı kullanılarak yapılmıştır. ANSYS tarafından ulaşılan momentin büyüklüğü, simülasyonun, yön deformasyon durumu, eğilme momentleri ve kesme kuvvetleri dahil olmak üzere açıklıklar boyunca iç kuvvet değişimi için görsel görüntüler gösterdiği türetilen şekilde tatmin olmuştur. Kesme kuvveti ve eğilme momenti diyagramı da ANSYS programı ile anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
The modeling of the indeterminate beams analysis under concentrated and uniform loading was the aim of the study. The study defined the geometrical and loading conditions for each case then built its analysis pathway by using the method of slope deflection. The analysis steps including the fixed end moments and the other parameters like the length of beam spans and the magnitude of loading and the cases of joint. the study links all these parameters into equation then derived effective equations based on the relationships and the degree of impact between each parameter and the moment at the second joint which used to be the initial identifies internal moment that ca ease the reach to the other internal moment and the shear forces as well as the joint reactions. The study made number of correlation and checking stages during the scientific path to make the resultant equation be more effective and applicable. The equation obtained considered for two main cases: the first case was the beam with three spans under concentrated load in which load for each span. The second equation was for the case that three spans indeterminate beam under uniform loading. The value of moment reached were examined for both the calculated and the derived state. The difference was so small indicating the closing of the deriving model to the original steps of calculation. The simulation for the cases was done by using ANSYS program which the geometrical shape and loading condition were drawn then analysed under the finite element technique. the magnitude of the moment reached by ANSYS was so satisfied that derived in which the simulation shows visual images for the internal force variation along the spans including the state of directional deformation, the bending moments, and the shear forces. The shear force and bending moment diagram were explained also by ANSYS program.