Son 5 yılda Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı polikliniğine başvuran ve tırnak mantarı tanısı konulan olguların klinik takip ve tedavi açısından retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of the patients who applied to the polyclinic of the Cerrahpaşa Medical Faculty Department of Dermatology in the last 5 years and was diagnosed with nail fungus, in terms of clinical follow-up and treatment
- Tez No: 701101
- Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN ENGİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Giriş: Onikomikoz el ve ayak tırnaklarını infekte eden, ancak çoğunlukla ayak tırnağını tutan tırnak ünitesinin mantar infeksiyonudur. Onikomikoz, hedefe yönelik bir tedaviye ihtiyaç duyan çok yaygın bir mantar infeksiyonudur. Özellikle yaşlılarda tırnak çok yavaş büyüdüğü için tedavi birkaç ay gerektirir. İlaç seçimi, onikomikozun tipi ve şiddetine ve hastanın komorbiditelerine bağlıdır. Amaç: Bu araştırmada, son 5 yılda fakültemizin Dermatoloji Anabilim Dalı polikliniğine başvuran tırnak mantarı tanısı koyulan hastaların demografik özelliklerinin, klinik tutulum özelliklerinin ve laboratuvar bulgularının retrospektif olarak detaylı değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Materyal-Metod: Bu araştırmaya; 362 (% 4) 18 yaş altı, 8367 (% 88) 18 ve 65 yaş arası, 727 (%8) 66 yaş ve üstü bireyler dâhil edilmiştir. Bulgular: Hastaların %71,3'ü (n=6746) tinea unguium, %15,5'i (n=1466) tinea pedis, %8,7'si (n=832) hem tinea unguium ve hem tinea pedis tanısı almıştır. Mantar kültürü yapılan 4168 Numuneden %64,1 (n=2671)'inde mantar üremesi gözlenmedi. En çok üreyen etken olan Candida spp numunelerin %9,5 (n=398)'inde görüldü. Numunelerin %8,2 (n=340)'sinde Albicans dışı candida spp , %6,4 (n=265)'ünde Candida Parapsilosis saptandı. Yaş gruplarına göre mantar kültüründe üreyen etkenler bakımından anlamlı fark saptandı (p=0,019). Rhodotorula sp görülme sıklığı 18 yaş altında 18 65 yaş arası ve 65 yaş üstü hasta gruplarına göre anlamlı olarak düşüktü. 5086 hastaya KOH ile mantar aranması testi yapılmıştır. 18 yaş altı hastaların %35,1'inde (n=66), 18 ve 65 yaş arası hastaların %53,5'inde (n=2419) ve 65 yaş üstü hastaların ise %62,9'unda (n=239) KOH ile mantar aranması testi sonucunda herhangi bir etken görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Background: Onychomycosis is a fungal infection of the nail unit that infects the fingernails and toenails but often involves the toenail. Onychomycosis is a very common fungal infection that needs a targeted treatment. Since the nail grows very slowly, especially in the elderly, it requires long term treatment. The choice of medication depends on the type and severity of onychomycosis and the patient's comorbidities. Aim: This research has been carried out by our faculty's Dermatology Department in the last 5 years. It was conducted in order to evaluate the cases diagnosed with nail fungus in terms of clinical treatment in detail. Material-methods: Material-Method: In this study; 362 (% 4) under 18 years, 8367 (% 88) betwwen 18 and 65, 727 (%8) 66 years and over individuals were included. Results: %71,3 (n=6746) tinea unguium, %15,5'i (n=1466) of patients were diagnosed with tinea pedis, %8,7 (n=832) were diagnosed with both tinea unguium and tinea pedis. Of the cultured fungus 4168 samples %64,1 (n=2671) didn't reproduce tinea pedis. The most reproduced agent Candida spp was detected on the %9,5 (n=398) of samples. %8,2 (n=340) of samples Albicans irrelevant candida spp, of %6,4 (n=265) samples Candida Parapsilosis were detected. Significant difference was detected in terms with factors found in fungus according to age groups (p=0,019). Rhodotorula sp prevalence under 18, between 18-65 and over 65 age patient groups was significantly low. Fungus screen test was carried out on 5086 patients by KOH. Of %35 patients under 18 (n=66), %53,5 of patients 18 ve 65 patients (n=2419) and of %62,9 of patients above 65 (n=239) any parameter was detected as a resut of fungus screen test with KOH.