Sexual minority public officials dismissals based on disgraceful and shameful act under public officials laws
Türkiye'de cinsel azınlık mensubu memurların bağlı oldukları kanunlara göre yüz kızartıcı ve utanç verici davranıştan dolayı meslekten çıkarılması
- Tez No: 798846
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE CEYLAN TOKLUOĞLU, PROF. DR. GÜLRİZ UYGUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Devletin araçsallaştırdığı bir yapı olarak hukuk, kendisini meşrulaştırmak için baskıyı kullanır. Bu baskı, belirli hükümlerin birey üzerindeki doğrudan etkisinin sonucu olabileceği gibi, bir hükmün yarattığı belirsizlikten de kaynaklanabilir. Hukuki belirlilik, sadece Türkiyedeki içtihatların değil, dünyadaki birçok hukuk kültürünün kabul ettiği bir ilkedir. Hukuki belirlilik, hukuka tabi olan kişinin hangi somut eylem ve olgunun hangi hukuki yaptırımlara veya sonuçlara tabi olduğunu bilmesini gerektirir. Türkiyede hukuki kesinlik Anayasanın ikinci maddesinde korunsa da bazı hükümler halen anayasaya aykırıdır. Bu tez, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu ve 7068 Sayılı Genel Kolluk Kuvvetleri Disiplin Kanununun yarattığı belirsizliği inceler. Bu yasalar, bir kamu görevlisinin yüz kızartıcı ve utanç verici davranış ve gayri tabii mukaranete dayalı olarak memurluktan çıkarmaya ilişkin hükümler içermektedir. Bu hükümler, yüz kızartıcı, utanç verici davranış ve gayri tabii mukarenetin ne anlama geldiğini doğrudan içermemekle birlikte, cinsel azınlığa mensup kamu görevlilerinin ayrımcı bir şekilde görevden alınmasının bir kaynağıdır. Bunu ortaya çıkarmak adına, bu hükümlere dayalı olarak memurluktan çıkarılan LGBTİ+ ve cisgender ve heteroseksüel kadın kamu görevlileri ile derinlemesine görüşmeler; ve yukarıda belirtilen hükümlerle ilgili davaların analizi yapılmıştır. Araştırma, hukuk organlarının ve devletin bu hükümleri işyeri ortamında cinsel azınlıkları denetlemek ve yönetmek için kullandığını iddia etmektedir. Bu kapsamda devlet, tek tip bir kamu görevlisi oluşturmayı ve hükümet standartlarına uymayanları cezalandırmayı amaçlar.
Özet (Çeviri)
Law as a state apparatus uses oppression to legitimize itself. This oppression can be the result of certain provisions direct impact on an individual, but it can also be the result of the uncertainty that is created by a provision. Legal certainty is a principle that is accepted not just by jurisprudence in Turkey but by every legal culture around the world. Legal certainty entails that the individual subjected to law should know which concrete action and phenomenon are subject to which legal sanctions or consequences. Although legal certainty is protected under the second article of the Constitution in Turkey, some provisions still are unconstitutional. This thesis concerns the uncertainty that is created by Civil Servants Law No. 657 and General Law Enforcement Bodies Discipline Law No. 7068. These laws involve provisions concerning a public official's dismissal based on disgraceful and shameful behaviour and unnatural [sexual] act. While failing to directly involve what disgrace, shame and unnatural entails, these provisions are a source for discriminatory dismissals of sexual minority public officials. To reveal this, this research involves in-depth interviews with LGBTI+ and cisgender heterosexual women public officials who have been dismissed based on disgraceful and shameful behaviour and unnatural [sexual] act; and an analysis of cases concerning the abovementioned provisions. The research argues that legal institutions and state uses these provisions to police and manage sexual minorities in the workplace. It aims to create a uniform public official and punish those who do not comply with the government standards.