Analysis of the notions of identity and selfness in Istanbul Biennial and Manifesta Biennial
İstanbul Bienali ve Manifesta Bienali'nde kimlik ve benlik kavramının analizi
  1. Tez No: 798845
  2. Yazar: EGE SUBAŞI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEVKET CEM ONAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Kültür Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Sanat; tarih boyunca, insanların kendilerini, dünyayı anlamak ve toplumları birbirine anlatmak için tercih ettiği bir ifade aracı olmuştur. Bu ifade biçimi dönemsel olarak farklı kuram, kavram ve olgular üzerinden şekillenmiştir. Kimlik ve benlik kavramları, sanatçıların üzerinde çalıştığı kavramlardandır. Bu kavramlar, bireyi ve toplumu, kişisel ve sosyal olarak var edip çerçevelendirmekte ve sosyal bilimlerin farklı disiplinleri tarafından ele alınarak anlamlandırılmaya çalışılmaktadır. Bu çalışmada; sanat, sanatçı ve sanat üretimi için önemli kavramlardan olan kimlik ve benlik; sosyoloji, felsefe ve psikoloji alanlarının yardımıyla ele alınmıştır. Sanatta, birbirini var eden kimlik ve benlik kavramlarının ikili bakış açısının izi sürülmeye çalışılmıştır. Yapılan inceleme, kimlik ve benlik kavramları üzerine vurgu yapan“İstanbul Bienali”ve“Manifesta: Avrupa Göçebe Bienali”özelinde sınırlandırılmakta, bienallerin yapısını araştırırken bir yandan da kimlik ve benlik kavramları ile ilişkili eser incelemelerinden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Art, throughout history, has been a way of expression, in which people prefer to explain themselves, understand the world, and explain societies to each other. This way of expression, took shape on different notions, concepts, and phenomena, depending on the period. Notions of identity and selfness are the concepts that artists are working on. These notions, socially generate individuals and society, and frame them, also have been tried to interpret by approaching the hands of different disciplines of social sciences. In this work; identity and selfless which are some of the important notions of art, artist, and production of art, have been approached with the help of the fields of sociology, philosophy, and psychology. In art, the dual perspective of identity and selfness, which create each other, has been tried to be traced. Examination, that has been made, is limited to“İstanbul Biennial”and“Manifesta: The European Nomadic Biennial”which emphasizes the concepts of identity and selfness and, on the other hand, it is composed of artworks analysis that is associated with concepts of identity and selfness, while researching for the structure of biennials.