Investigation of microbiological quality of cold salads sold in markets in İstanbul
Mikrobiyolojik araştırma marketlerde satılan soğuk salataların kalitesi İstanbul'da
- Tez No: 798847
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRİYE KARADAYI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomedikal Teknolojiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmanın amacı, İstanbul'un bazı bölgelerinde süpermarketler tarafından tüketicilere satılan ve Türk bireylerinin büyük çoğunluğunun evlerde ikram ettiği günlük ziyafetlerin başlıca yemeği olan soğuk sebze salatasının mikrobiyal kontaminasyonunu değerlendirmektir. okullar ve lokantalar. Mikrobiyal bulaşmanın nedenleri doğal, çevresel veya teknolojik gibi birçok farklı nedenden kaynaklanabilir. Çoğu soğuk salatanın mikrobiyolojik kalitesi, tüketildiklerinde çok az işlem gerektirdiklerinden insan sağlığı için büyük önem taşır. Çeşitli ülkelerdeki birçok inceleme, soğuk salatanın mikrobiyolojik doğasına karar verir. Mevcut incelemede analiz edilen testler, çeşitli yeni soğuk sebze salatalarını içeriyordu. İstanbul pazarından toplam 100 rastgele örnek toplandı. Tüm mikrobiyolojik değerlendirmeler Altınbaş Üniversitesi Tıbbi Laboratuvar Teknikleri'nde yapıldı. Çalışmamızda İstanbul'da bir süpermarkette satılan soğuk salata modellerinin yüzde 65'inde teşhis konulan bakterinin bulaştığı görüldü ve oranın şu şekilde yayıldığı görüldü; %3 (3) toplam Koliform mikroorganizmalarla, %1 (1) E. coli ile, %62 (62) S. aureus ile ve %1 (1) Salmonella spp. Bu çalışmada, bakteriyel kalite sonuçları, kontaminasyon nedenlerinin yüzdesi, soğuk salata numunelerinin türü ve İstanbul pazarlarında tüketicilere satılan numune toplama bölgeleri arasında bir ilişki ortaya koydu; burada tablolar yüksek bakteri yükü ve patojenik bakterilerin varlığını gösterdi. mikroplar, özellikle S. aureus ve Salmonella spp. ve bir tabakta E. coli soğuk sebze salatası örnekleri. Bu, bu sebzeye talihsiz bir şekilde muamele edilmesinden kaynaklanan olası sağlık riskleri konusunda teşvik konusunda sürekli ihtiyaca vurgu yapmaktadır. Bu çalışmanın bulguları sonucunda soğuk salataların“iyi üretim uygulamaları”(GMP) ve etkin HACCP uygulamaları çerçevesinde hijyenik olarak işlenmesinin mikrobiyolojik risklerin azaltılması açısından önemli olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to assess the microbial contamination of the cold vegetable salad that is sold to consumers by the supermarket in some regions of Istanbul, which is the primary dish of day to day feasts for the overwhelming majority Turkish individuals served in houses, schools and eateries. The causes of microbial contamination can be caused by many different causes such as natural, environmental or technological. The microbiological quality of most cold salads is of great importance for human health, as they require little processing when consumed. Many examinations in various nations decide the microbiological nature of cold salad. Tests analyzed in the current examination included various kinds of new cold vegetables salad. A sum of 100 random examples were gathered from Istanbul market. All microbiological assessments were done at the Medical Laboratory Techniques, Altınbaş University. In our study, it was seen that as 65 percent of the cold salad models sold in a supermarket in Istanbul are contaminated with the bacteria that was diagnosed, the rate disseminated as follow; 3% (3) with total Coliform microorganisms, 1% (1) with E. coli, 62% (62) with S. aureus, and 1% (1) Salmonella spp. In this study, the bacterial quality results revealed a relationship between the percentage of contamination causes, the type of cold salad samples and the regions of sample collection sold to consumers in Istanbul markets, where the tables indicated a high bacterial burden and the presence of pathogenic microbes, especially S. aureus and Salmonella spp. and E. coli in a dish of examples of cold vegetable salad. This underscores the constant need for promotion vigilance about the conceivable health risks resulting from the unfortunate treatment of this vegetable. As a conclusion of the findings of this study, it is believed that the hygienic processing of cold salads within the framework of“good manufacturing practices”(GMP) and effective HACCP practices is important in terms of reducing microbiological risks.