Adli olaylarda delil toplama ve dijital delillerin Kosova -Türkiye uygulamalarının karşılaştırılması
Collecting evidence in forensic events and comparison of the Kosova-Turkey application digital evidence
- Tez No: 798860
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUAMMER KETİZMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Adli Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Delil, bir suçun işlenip işlenmediğini meydana çıkaran önemli bir araçtır Adli olaylarda, olay yeri incelemesinin yöntemleri sayısız ve çeşitlidir. Yargılama aşamasında suçun ne şekilde işlendiğinin anlaşılmasına yarayan ve olayı ispat edecek olan unsur delildir. Bu yüzden deliller, maddî gerçeğe ulaşması işlenen suçun ispatı ile yargılamanın adaletli ve hızlı şekilde yapılmasına yardımcı olur. Ayrıca deliller yargı organlarının n suç ve suçlu arasındaki ilişkiyi anlamalarına ve karar vermelerine yardımcı olur. Olay yerinden elde edilen deliller, suçun işleniş şekli, zamanı, sanığın hareket şekli, mağdur ve olay yerine dair bilgiler vermektedirler. Diğer taraftan, dijital sistemlerin toplumsal yaşamda daha çok yer edinmesiyle birlikte, olay yeri kavramı fiziki bir ortamdan sıyrılıp dijital alana doğru kaymış, bu yüzden yeni suç çeşitlerinin dijital yollarla işlenmesine ve bunun sonucunda dijital delil kavramın doğmasına neden olmuştur. Kosova mevzuatına göre dijital delillerin toplanmasına ilişkin özel yasalar bulunmamaktadır. Buna karşın, Türkiye gibi örnek ülkelerde dijital delillere ilişkin yasal düzenlemeler bulunmaktadır. Bu çalışmada adli olaylarda delil toplama yöntemlerini ve Kosova ile Türkiye'de dijital delillere ilişkin yasal mevzuatının karşılaştırılması yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Evidence is an important tool to reveal whether a crime has been committed. In forensic cases, the methods of crime scene investigation are numerous and varied. Evidence is the element that helps to understand how the crime was committed during the trial phase and will prove the event. For this reason, the evidence helps to make the trial fair and fast with the proof of the crime committed to reach the material truth. Evidence also helps judicial bodies understand the relationship between crime and criminal and make decisions. Evidence obtained from the crime scene gives information about the way the crime was committed, the time of the crime, the course of action of the accused, the victim and the crime scene. On the other hand, with digital systems taking more place in social life, the concept of crime scene has shifted from a physical environment to the digital field, thus causing new types of crime to be committed digitally and as a result, the concept of digital evidence has emerged. According to Kosovo legislation, there are no specific laws regarding the collection of digital evidence. On the other hand, there are legal regulations regarding digital evidence in exemplary countries such as Turkey. In this study, the methods of collecting evidence in forensic cases and the legal legislation on digital evidence in Kosovo and Turkey will be compared.