Cı̇nsel saldırı olgularında taşınabı̇lı̇r multı̇spektral görüntüleme cı̇hazları ve kolposkopı̇ ı̇le gı̇ysı̇ler üzerı̇nde vücut sıvılarının ayırt edı̇lmesı
- Tez No: 704724
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN KAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Cinsel saldırı olgularının adli tıbbi değerlendirmesinde multidisipliner bir yaklaşım gerekmektedir. Adli tıbbi değerlendirme sürecinin her aşamasında, mağdurun bedeninde veya giysilerinde, delil niteliği olabilecek saç, kıl, semen, kan, idrar vb. biyolojik materyaller bulunabilmektedir. Adli olaylarda delil toplama işlemleri, kişiler ile eşya veya yerler arasında bağlantı kurmak veya bağlantıyı dışlamak amacıyla yapılmaktadır. Biyolojik delillerin DNA analizi sayesinde, suç ile sanık arasında doğrudan bağlantı kurulabilmektedir. Çalışmamızda, farklı renklerde pamuklu ve sentetik kumaşlar üzerine; kan, idrar, semen, vajinal sekresyon, ter, tükürük, venöz kan ve menstrüel kan örnekleri damlatma yoluyla ekildi ve örnekler kurutuldu. Daha sonra“Forenscope – Safe Pro Smartphone”,“Forenscope – Mobile Multispectral Forensic Tablet”,“Forenscope - Multispectral Kolposkopi”cihazları ile farklı dalga boylarında ışık ve farklı renklerde filtreler kullanılarak örnekler incelendi. Bu çalışmada, biyolojik lekelerin giysiler üzerinde tespit edilmesi, birbirinden ayırt edilmesi ve bu cihazların cinsel şiddet olgularının adli tıbbi değerlendirmesinde kullanılabilirliğinin gösterilmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızda kullandığımız görüntüleme cihazlarıyla, açık renkli kumaşlarda yer alan biyolojik lekeler, ışığın absorbe edilme ve floresans özelliği sayesinde, görülebilir ışık ile belirgin olarak tespit edilebilmiştir. Siyah renkli kumaşlarda ise semen ve kan lekeleri kızılötesi ışık ile belirgin olarak tespit edilebilmiştir. Biyolojik sıvıların genel taraması için; 440-470 nm dalga boyunda ışık ve sarı-turuncu filtrenin kullanılabileceği, taşınabilir multispektral görüntüleme cihazları ile görüntülenmesi zor bölgelerin daha rahat incelenebileceği saptanmıştır. Bu sayede gerek cinsel şiddet mağdurlarının adli tıbbi değerlendirme sürecinde, gerekse olay yeri incelemelerinde vücut sıvılarına ait lekelerin daha kolay tespit edilebileceği ortaya çıkmıştır. Multispektral dijital kolposkopi cihazının; standart kolposkopik değerlendirmeye ek olarak, farklı dalga boylarında ışıklar ile örneklerin incelenmesinde ve vücut sıvılarının tespitinde kullanılabileceği gösterilmiş olup, cinsel şiddet olgularının adli tıbbi değerlendirmesinde standart olarak kullanılması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
A multidisciplinary approach is required in the forensic medical evaluation of sexual assault cases. At every stage of the forensic medical evaluation process, biological materials such as hair, body hair, semen, blood, urine, etc. may be observed on the victims' body or clothes. Evidence collection processes in forensic events are carried out in order to establish or exclude a connection between persons and things or places. Through DNA analysis of biological evidence, a direct link can be established between the crime and the accused. In our study, blood, urine, semen, vaginal secretion, sweat, saliva, venous blood and menstrual blood samples were dropped on cotton and synthetic fabrics of different colors and the samples were dried. Then, samples were examined using different wavelengths of light and filters of different colors by the help of the Forenscope – Safe Pro Smartphone“, ”Forenscope – Mobile Multispectral Forensic Tablet“, ”Forenscope - Multispectral Colposcopy" engines. In this study, it is aimed to detect biological stains on clothes, distinguish them from each other and indicate the usability of these devices in the forensic medical evaluation of sexual violence cases. With the imaging devices we used in our study, biological stains on light-colored fabrics could be detected clearly with visible light thanks to the light absorption and fluorescence feature. On the black fabrics, semen and blood stains could be detected clearly with infrared light. For general screening of biological fluids, it has been detected that light with a wavelength of 440-470 nm and a yellow-orange filter can be used and regions that are difficult to image can be examined more easily with portable multispectral imaging devices. Thus, it has been revealed that stains belonging to body fluids can be detected more easily both in the forensic medical evaluation process of victims of sexual violence and in crime scene investigations. In addition to the standard colposcopic evaluation, it has been shown that multispectral digital colposcopy device can be used in the examination of samples with different wavelengths of light and in the detection of body fluids. Moreover, it has been concluded that it should be used as a standard in the forensic medical evaluation of cases of sexual violence.