Tekstil liflerinin polarize ışık mikroskobu ile analizi
Analysis of Textile Fibers with Polarized Light Microscope
  1. Tez No: 308060
  2. Yazar: ORHAN YEŞİLBAĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 308
Özet
Bu çalışmada, adli olayların aydınlatılmasında delil niteliği taşıyan tekstil liflerinden bazılarını, polarize ışık mikroskobunda verdikleri görüntülerden yararlanarak tanımlayabilmek; bu liflerin birbirlerine benzer ve birbirlerinden farklı renk, biçim özelliklerini belirlemek amaçlanmıştır.Çalışmanın genel bilgiler bölümünde; incelenen liflerin yapıları/üretimleri, fiziksel/kimyasal özellikleri, kullanım alanları, adli olaylarda liflerin transfer/kalıcılık mekanizmaları, olay yerinde liflerin tespit/toplama metodları, kriminal laboratuarlarda lif bulma sistemleri, polarize ışık mikroskobu ve bu mikroskopla lifin optik özelliklerinden yararlanılarak yapılan ölçümler, lif bulgularının yorumlanmasında ve delil değerlerinin belirlenmesinde kullanılan parametreler hakkında; günümüze kadar yapılan çalışmaların bazılarından bilgiler derlenmiş, lif bulgularıyla aydınlatılan adli olaylardan örnekler verilmiştir.Pamuk, kapok, keten, bambu, rejenere bambu, hint keneviri, rejenere hint keneviri, ipek, yün, tiftik, kaşmir, alpaka, angora, viskon, tencel, soya, poliester, poliakrilnitril, poliamid, polipropilen, polietilen lif örnekleri; Leica DM 2500 P polarize ışık mikroskobu altında gözlenmiş, Leica Application Suite Version 2.8.1 yazılımı kullanılarak bilgisayar ortamında fotoğraflanmış ve incelik değerleri analizlenmiştir. Boyuna ve kesitsel mikroskobik görüntülerinden, birbirlerine benzer ve birbirlerinden farklı renk, biçim özellikleri belirlenmiştir. Her bir lif çeşidi için, belirlenen benzerlik ve farklılıkların sebepleri literatürden elde edilen bilgilerle ilişkilendirilerek, irdelenmiştir. Yakma testi; her lif çeşidi için yapılarak, alev karşısında bu liflerin davranış biçimleri belirlenmiştir.Sonuç bölümünde; hangi liflerin sadece mikroskobik görüntülerinden faydalanılarak doğrudan tanımlanabileceği, hangileri için bunun mümkün olmadığı, liflerin birbirleriyle karşılaştırılmalarında aynı orijinli olup olmadıklarının hangileri için anlaşılabileceği, tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to identify and determine the similar and different colour/ shape features of some textile fibres, utilized as evidence for the elucidation of some forensic cases, by their polarized light microscope images.In the general information section of this study; some informations about structures and manufactures, physical and chemical properties, end-product areas of the fibres, transfer and persistence mechanism of fibres in forensic cases, finding and collection methods of fibres at the crime scene, fibre finder systems at criminal laboratories, polarized light microscope and measurements of optical properties of fibres with PLM, parameters utilized for interpretation and determination of values of fibre evidences, are compiled from the studies to date. Some criminal events that were illimunated by fibre evidences were given as examples.Cotton, kapok, linen, natural and rejenereted bamboo, natural and rejenerated hemp, silk, wool, mohaire, cashmere, alpaca, angora, viscon, tencel, soybean, polyester, polyacrilonitril, polyamid, polypropilen, polyetilen fibre examples were observed by LEICA DM 2500 P polarized light microscope, digital photos of them were taken by Leica Application Suite Version 2.8.1 Software and their fineness values were measured. Similar and different colour and shape properties of them were determined from longitudinal and cross-sectional images. For each fibre type, the reasons of the similarities and differences, in relation to information obtained from the literature, are discussed. Combustion tests were done for each fibre type and behaviours of them against flame were determined.In the conclusion, ıt is determined that for which fibres it is possible to identify directly and for which not, only by observing microscope images of them and it is determined that for which fibres it is possible to state the origins of fibres while comparing between each other.