Hacı Selim Ağa Yazma Eser Kütüphanesi koleksiyonlarındaki katı' ciltlerin teknik ve desen analizi
Technical and pattern analysis of kati' bindings in Haci Selim Ağa Manuscript Library collections
  1. Tez No: 798873
  2. Yazar: ARZU ÇEBİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. YASİN ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Cilt Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Tarih boyunca toplumların ortaya koydukları geleneksel bezeme sanatları, o toplumun öz kültürünü oluşturan değerli belgelerdir. Geleneksel sanatlar dahilinde yer alan kitap sanatları kültürün tanıtılması ve yaşatılmasında büyük önem taşımaktadır. Bir yazma eser, cilt, katı', minyatür, tezhip, hat ve ebru, vb. sanatların bir bütünün parçaları olarak kullanılması sonucunda oluşturulur. Araştırma konusu Hacı Selim Ağa Yazma Eserler Kütüphanesinde bulunan yazma eserlerin ciltleri arasında dış ve iç kaplarında Katı' tekniği uygulanmış olan çeşitli/ farklı örneklerin desenlerinin belgelenmesini kapsamaktadır. Araştırmada Hacı Selim Ağa Yazma Eserler Kütüphanesi'nin Hacı Selim Ağa, Nurbanu Sultan, Yakup Ağa, Kemankeş Abdülkadir Emir Hoca ve Aziz Mahmut Hüdayi koleksiyonlarındaki bulunan ciltler incelenmiştir. Koleksiyonlar içinde, Hacı Selim Ağa yazmalarında on üç adet, Nurbanu Sultan yazmalarında iki adet olmak üzere toplam on beş adet katı'(müşebbek) cilt tespit edilmiş; eserlerin teknik ve desen analizi yapılmıştır. Hacı Selim Ağa Kütüphanesi'ndeki katı' ciltleri XV. ve XVI. yüzyıllara tarihlenmişlerdir. Dış kab tasarımında rûmi, bulut ve bitkisel motiflerin kullanıldığı, kab içinde ise, rûmi ve bitkisel motiflerin yer aldığı desenlerin dönemlerinin tezyinî üslup/karakteristiğine uygun şekilde tasarlandıkları görülmektedir. Tez kapsamında incelenmiş olan yazma eserler daha önce herhangi bir yayında yer almadığından, bu araştırma sonucunda sanat dünyasına kazandırılmaları mümkün olmuştur.
Özet (Çeviri)
Traditional handicrafts put forward by societies throughout history are valuable documents that make up their own culture. Book arts are of great importance within traditional handicrafts. The arts of Binding, Filigree, Miniature, Illumination, Calligraphy, and Marbling, are called book arts, which are emphasized, and works with rich artistic values have emerged in these topics. The application of Filigree which is one of the distinguished parts of traditional handicrafts, on the art binding is discussed. In our research, the 'Filigree' bindings in the collections of Hacı Selim Ağa, Nurbanu Sultan, Yakup Ağa, Kemankeş Abdülkadir Emir Hoca and Aziz Mahmut Hüdayi in the Hacı Selim Ağa Manuscripts Library were exained. A total of fifteen 'filigree' bindings, thirteen of which are in the manuscripts of the Hacı Selim Ağa collection and two of the manuscripts from the Nurbanu Sultan collection, were identified and technical and pattern analysis was carried out. Hacı Selim Ağa composing the motif applications used in the bindings in the library, examination of the desings, traditional container sample bindings and pattern desing analysis. These manuscripts, which are very valuable at the same time, should be unearthed in volume and Filigree, to create works that are suitable fort he technique by examining them in terms of traditional arts, is to produce new Works without disturbing the application technique of the arts. With the completed thesis,the Filigree bindings in the collection were brought to light and an effort was made to contribute to Turkish bookbinding researchers.