Kaos teorisini sanat ve seramik ile ilişkisi
Relationship of chaos with ceramic
- Tez No: 798875
- Danışmanlar: PROF. LERZAN ÖZER
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Seramik Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Sanat eseri çok bilinmeyenli bir denklemin sonucunda var olur. Fikir, sanatçı, izleyici, teknik, malzeme gibi bir çok unsurun bir araya gelmesiyle oluşur. Üretilen sanat eserleri benzerlik gösterse bile, hiçbiri birbirinin aynısı değildir. Sanat üretmek doğrusal değil dinamik bir sistemdir, dinamik bir sistemde sonuç kesin ve şaşmaz olamamaktadır. Kaos Teorisi dünyada gerçekleşen her olayın, var olan maddelerin, organik oluşumların ve bunlar gibi tüm yapıların linear düzlemde değil, farklı parametrelere bağlı olarak oluştuğunu, bazılarının gözlemlendiğini fakat bazı durumların parametrelerini ölçecek kadar teknolojiye sahip olmadığımızı savunur. Kaos Teorisinin fen bilimleri, sosyal bilimler ve felsefedeki tanımlarına bakıldığında, güzel sanatlar ve plastik sanatlar alanlarıyla da uyuştuğu görülür. Hem sanatçının kişisel ifadesinin oluşumu, izleyicinin esere katkısı, hem de sanat eserinin bütünü kaos teorisinin farklı alanlardaki tanımlarıyla benzerlik gösterir. Bu tez metni; felsefe, fen bilimleri ve sosyal bilimler gibi alanlarda kullanılan kaos teorisinin, bir çok sanat disiplini ve seramik sanatında geçerli bir teori olduğunu sorgulamayı amaçlamaktadır. Çağdaş sanatta, sanat eserinin oluşumunda ne tür etkenlerin ve parametrelerin üretimin sonucunu değiştirdiği seramik eserler önceliklenerek ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Art piece exists as a result of an equation with many unknowns. It is formed by the combination of many elements such as idea, artist, audience, technique, material. Even if the artworks produced show similarities, no two are the same. Producing art is not a linear but a dynamic system. In a dynamic system, the result cannot be certain and infallible. Chaos Theory argues that every event in the world, existing substances, organic formations and all structures such as these are not formed in a linear plane, but depending on different parameters, some are observed, but we do not have enough technology to measure the parameters of some situations. When the definitions of Chaos Theory in science, social sciences and philosophy are examined, it is seen that it is compatible with the fields of fine arts and plastic arts. Both the formation of the artist's personal expression, the contribution of the viewer to the work, and the whole work of art are similar to the definitions of chaos theory in different fields. This thesis text; aims to question the Chaos Theory, which is used in fields such as philosophy, natural sciences and social sciences, as a valid theory in many art disciplines and ceramic art. In contemporary art, what kind of factors and parameters change the result of the production in the formation of the work of art are discussed by prioritizing ceramic works