Sakit Mammadov hayatı ve sanatı
Life and art of Sakit Mammadov
  1. Tez No: 798879
  2. Yazar: KHAYALA HAGVERDİYEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİMGE ÖZER PINARBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Azerbaycan resim sanatı çeşitli dönemleri kapsayan bir gelişim süreci geçirmiştir. Bu gelişim, minyatür sanatıyla başlar. Araştırmalara göre, Azerbaycan minyatür sanatı Doğu'da büyük etki yaratmış, İran'ın yanı sıra Azerbaycan'da da hüküm sürmüş olan Safeviler Devleti döneminde (1501-1736) yükselişe geçmiştir. XIX. yy.'da Batı Avrupa ve Rusya'nın etkisiyle Azerbaycan resim sanatında natüralist yönelimlerin ortaya çıktığı gözlenir. Modern Azerbaycan güzel sanatlarının başlangıcı, Sovyet ideolojisinin baskısından kurtulan ülkede sanatın yeni bir ilerleme yoluna girdiği XX. yüzyılın sonlarında 90'lı yıllarda gerçekleşmiştir. Sanatçıların bu gelişme ve ilerlemede önemli rolü olmuştur. Modernlik ve milliyetçiliği birleştiren resimlerin ortaya çıkışı, modern Azerbaycan sanatının çekirdeğini oluşturur. Bu gelişmede“Molla Nasreddin”adlı satirik dergiye yaptığı karikatürlerle adından söz ettiren Azim Azimzade'nin girişimi ile kurulan Azerbaycan Ressamlık Mektebi'nin büyük rolü vardır. Bu okuldan mezun olan Sakit Mammadov, modern Azerbaycan sanatını getirdiği yeniliklerle zenginleştiren sanatçılardan biridir. Ulusal ve modern Azerbaycan sanatında onun resimlerinin özel bir yeri vardır. Otuz yılı aşkın sanat kariyeri olan ressamın, eserleri dünyanın önemli sanat galerilerinde ve özel koleksiyonlarda yer almaktadır. Bunların arasında Puşkin Müzesi, Avrupa Parlamentosu, Fransa Opera Galerisi, Dolmabahçe Sarayı galerileri ve İspanya, Portekiz, İtalya, İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki diğer prestijli galeriler sayılabilir. Resimlerinde ışığı, canlı ve parlak renkleri kullanan sanatçının opal taşının renklerinden etkilenerek yarattığı“Opalizm”üslubu onun Azerbaycan resim sanatına getirdiği yeniliklerin başında gelir. Sakit Mammadov'un yarattığı Opalizm okulu, sadece kendisi tarafından değil, sanatçının öğrencileri tarafından da uygulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Azerbaijan painting art has gone through a development process covering various periods. According to researches, Azerbaijani miniature art had a great impact in the East and started to rise during the Safavids period, which was the Azerbaijan State. The influence of Western Europe and Russia in the 19th century led to the emergence of naturalist tendencies in the art of Azerbaijani painting. The beginning of modern Azerbaijani fine arts took place in the 90's of the 20th century, when art entered a new path of progress in the country that got rid of the pressure of the Soviet ideology. Artists have played an important role in this development and progress. The emergence of paintings combining modernity and nationalism forms the core of modern Azerbaijani art. Of course, we should not forget the role of the Azerbaijan Painting School, which was established with the initiative of Azim Azimzade, who made a name for himself with the cartoons he made for the satirical magazine“Molla Nasreddin”. Sakit Mammadov is one of the artists who enriched modern Azerbaijani art with the innovations he brought. His paintings have a special place in national and modern Azerbaijani art. The painter, who has an art career of more than thirty years, has his works in important art galleries and private collections around the world. Among them, it has been successfully exhibited in The Pushkin Museum, The European Parliament, The French Opera Gallery, the Dolmabahçe Palace galleries, Spain, Portugal, İtaly, England, The United States and other prestigious galleries. The sun, passion and bright colors are the main tools of the artist's paintings. The“Opalism”style, which the artist created by being influenced by the colors of the opal stone, is one of the innovations he brought to the art of Azerbaijani painting. The Opalism school created by Sakit Mammadov is presented with high professionalism not only by him, but also by the artist's students.